• Dzień Ziemi w naszej szkole

          • 24 kwietnia 2024 r. w ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się Konkurs Ekologiczny pt. „ Dbamy o naszą planetę”. Pomysłodawczynią projektu była pani Dorota Godek.

            W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VIII, składał się on z dwóch części. Pierwsza część konkursu polegała na wykonaniu w 2-osobowej grupie pracy plastycznej w formacie A1 na temat ochrony planety. Prace mogły być wykonane dowolną techniką. W tej kategorii przyznano następujące miejsca:

            I m klasa V A

            II m klasa VI A

            III m klasa VIII A

            Druga część konkursu polegała to wykonaniu przez 2 wybranych uczniów z klasy ekostroju - „Strój wyczarowany z odpadów”. Pomysły uczniów były fantastyczne, były to stroje sportowe oraz codzienne. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i wyobraźnią. Stroje zaprojektowane zostały z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu, m.in.: folii, papieru, gazet, opakowań, rolek po papierze toaletowym, tektury, torebek foliowych i papierowych, butelek plastikowych, nakrętek.

            W tej kategorii przyznano następujące miejsca:

            I m klasa IV A

            II m klasa VI A

            III m klasa V A

            Na szczególną uwagę zasługują wychowawcy poszczególnych klas biorących udział w konkursie, ponieważ w dużej mierze to właśnie oni wspierali swoich wychowanków.

            Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy. Wszystkim uczestnikom dziękuję za zaangażowanie. Gratuluję kreatywności i talentu. Życzę sukcesów w kolejnych konkursach.

          • Świetlicowy Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi w naszej świetlicy obchodziliśmy w sposób twórczy. Nasza planeta zasypywana jest przez tworzywa sztuczne. Solidaryzujemy się z Ziemią w walce o jej czystość, dlatego odpadów plastikowych użyto do stworzenia figurek, którymi chętnie moglibyśmy się pobawić. Te piękne prace wykonały Ela, Natalka i Jagódka. Z kolei tęcza namalowana przez Julkę pokazuje, jak świat natury jest barwny. Natomiast praca Dominiki to drzewo, które jest symbolem życia.

          • Książka dobra na wszystko

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodziliśmy w naszej szkole w sposób szczególny, a mianowicie uczniowie uczynili książkę bohaterką wierszy, które recytowali. W konkursie, którego celem było wyłonienie najlepszych interpretatorów słowa poetyckiego, uczestniczyli uczniowie w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI.

            Jury - w składzie: pani Bernadeta Dziadosz, pani Lucyna Świerad i pani Barbara Stanek - ogłosiło wyniki;

            w grupie wiekowej kl. I-III:

            1 miejsce: Daria Półchłopek (kl.3b)

            2 miejsce: Ksawery Watychowicz (kl.1a)

            3 miejsce: Natalia Gilarska (kl.2b)

            w grupie wiekowej kl. IV-VI:

            1 miejsce: Radosław Krygowski (kl.5a)

            2 miejsce: Miłosz Kozubek (kl.5b)

            3 miejsce: Dawid Machnik (kl.6a).

            Nagrodzonym gratulujemy. Wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursie życzymy tego, aby nadal rozwijali swoje umiejętności recytatorskie.

             

             

             

          • Cyberprzemoc

          • 18.04.2024r. gościł w naszej szkole Teatr Edukacyjny z Krakowa. Najpierw artyści wystąpili dla naszych najmłodszych klas.

            Rozpoczęli oni od scenek ukazujących współczesną cyfrową rzeczywistość. Dzięki nim w sposób przystępny dzieci wprowadzone zostały w problematykę cyberprzemocy. Elementy muzyczne oraz ruchowe, które pojawiły się w trakcie występu, zaangażowały uczniów do wspólnej zabawy. Krótkie historie prezentowane przez występujących miały na celu zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Było to także przypomnienie najważniejszych zasad umożliwiających bezpieczne korzystanie z sieci.Natomiast dla starszych widzów przedstawione zostały scenki ukazujące konsekwencje problematycznego korzystania z Internetu. Artyści podczas występu, między scenkami , skupili się omówieniu bardzo niepokojących zjawisk, do których bez wątpienia należą cyberagresja, stalking, szkodliwe grupy online, scam, patostreaming czy happy slapping. Wspólnie z uczniami zastanawiali się również nad korzyściami oraz zagrożeniami jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja.

          • Lekcja biblioteczna

          • 19 kwietnia uczniowie klasy III A byli na kolejnej lekcji w Bibliotece Publicznej w ramach projektu "Uczeń odkrywca". Zajęcia dotyczyły Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia.Na lekcji  dzieci miały okazję porozmawiać  na temat znaczenia czytania książek i ich roli w życiu człowieka.Wysłuchały też książeczki czytanej przez Panią bibliotekarkę. Uczestniczyły również w  dwóch przedstawieniach  teatrzyku kamishibai, który jest jedną z aktywizujących metod pracy z uczniami i narzędziem kreatywnego działania. Jedno przedstawienie dotyczyło dobra i zła , drugie asertywności  i jej znaczenia w naszym życiu.

          • Rewia na lodzie

          • 4 kwietnia uczniowie  klas I-III  byli na wycieczce w Sanoku.Towarzyszyli im też starsi koledzy z naszej szkoły.Celem wyprawy było przedstawienie na lodzie "Przygody Sindbada Żeglarza".Spektakl wszystkim bardzo się podobał.

          • Lekcja biblioteczna

          • 20  marca uczniowie klasy III A byli w Bibliotece Publicznej na lekcji dotyczącej ekologicznego powitania wiosny. Były to kolejne zajęcia w ramach realizowanego we współpracy z biblioteką  projektu  "Uczeń odkrywca". 

            Dzieci miały możliwość rozmowy na tematy związane z ekologią, samodzielnego działania na prowadzonej lekcji i wspólnej zabawy. 

             

          • Pola Nadziei

          • W Niedzielę Palmową 24.03.2024r.odbyły się po raz kolejny XV Krośnieńskie Pola Nadziei organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum. Celem prowadzonej akcji jest wsparcie naszego Krośnieńskiego Hospicjum. W akcji wzięli udział, oczywiście jak każdego roku , wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Podaj dalej”, którzy wcześniej przygotowywali kwiaty żonkili z krepiny, a w niedzielę stanęli przy kościele w Turaszówce, rozdając wykonane kwiaty w zamian za datek do puszki. Po zakończonej kweście w sztabie akcji w RCKP czekał na wolontariuszy poczęstunek m.in. drożdżówki i gorące napoje. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszomi opiekunom oraz ofiarodawcom za wsparcie finansowe i życzliwość dla kwestujących.

          • Wycieczka klas 4 do teatru

          • Dnia 21.03.2024r. uczniowie klas 4 a i b pod opieką wychowawców udali się do Teatru  „Maska” w Rzeszowie na spektakl „Zaginiony świat”. Sztuka powstała na motywach powieści sir Arthura Conana Doyle’a. Twórcy przedstawienia, opowiadając o przygodach uczestników ekspedycji, pokazują, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach. Dzieci obserwowały na scenie grę profesjonalnych aktorów, którzy starali się oddać zmagania ojca z córką i kilkoma innymi bohaterami w dawnym świecie dzikiej Afryki zamieszkałej przez dinozaury. Było to pierwsze spotkanie uczniów z żywą sztuką. Przedstawienie prezentowało wartości takie jak: przyjaźń, zaufanie, odpowiedzialność, rodzina. W spektaklu wykorzystano unikatowe elementy scenografii, m.in. kilkumetrowej wielkości lalki dinozaurów, które wywoływały niezapomniane wrażenia wśród widzów w każdym wieku.

            Pierwszy dzień wiosny w Rzeszowie był bardzo ciepły i słoneczny, co dodatkowo wprawiało wszystkich w dobry humor, a dopełnieniem wycieczki był wspólny posiłek w restauracji MCDonald’s. Miło wspominany ten wyjazd:)

          • Mistrzowie ortografii wśród najmłodszych

          • Wśród najmłodszych członków naszej społeczności szkolnej wyłonieni zostali mistrzowie ortografii. Najlepszą znajomością pisowni ortograficznej wykazali się następujący uczniowie:

             

            I miejsce:

            Emilia Kozubek (kl. III)

            Jan Brzozowski (kl. II)

            Liliana Rybczak i Weronika Sanocka (kl. I)

             

            II miejsce:

            Zuzanna Musiał (kl. III)

            Szymon Krygowski (kl. II)

            Tymon Sysak (kl. I)

             

            III miejsce:

            Jagoda Rozenbeiger (kl. III)

            Dominika Zakrzewska (kl. II)

            Ksawery Watychowicz (kl. I)

             

            Gratulujemy!

             

          • Luty miesiącem bezpiecznego Internetu

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

             

            Po raz kolejny w naszej szkole  odbył się Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem: „Lepszy Internet zależy od Ciebie”. Dzisiejszy Internet zalewany jest treściami, które mają znamiona mowy nienawiści, hejtu i cyberprzemocy, dlatego tak ważne jest uczulenie młodego człowieka na to zjawisko. Milczenie, bierność i brak reakcji  powodują, że jego sprawcy w poczuciu złudnej anonimowości, jaką daje Internet, i nie widząc reakcji ofiary i świadków, pozwalają sobie na dużo więcej niż w realnym świecie. Jak się zachować, jak reagować -   edukacja młodzieży na ten temat jest niezbędna. Uczniowie w ramach Dnia bezpiecznego Internetu na lekcjach informatyki obejrzeli filmy, scenki edukacyjne oraz prezentacje dotyczące zagrożeń w sieci, prowadzili dyskusje, wysuwali wnioski.  

            W ramach konkursu klasowego uczniowie klas IV-VIII przygotowali gazetką ścienną w swoich klasach o tematyce bezpieczeństwa w Sieci.

            Wyniki konkursu:

             

            I miejsce:  klasa IVb

            II miejsce:  klasa IVa

            III miejsce: klasa Va

             

            Gratulujemy!!!

             

          • Ilustracja do książki

          • Nasza biblioteka szkolna została w tym roku szkolnym doposażona w ramach NPRC w wiele książek, głównie nowości wydawniczych. Dzieci chętnie odwiedzają bibliotekę nie tylko po to, żeby miło spędzić w niej czas, ale także aby wypożyczyć i przeczytać książki, w dużej mierze te, które przyciągają uwagę szatą graficzną okładek. Wśród wielu pasjonatów książek są także takie osoby, które przychodzą do bibllioteki ze swoimi kolegami i koleżankami, aby zachęcić ich do czytania książek, bądących już bestsellerami.

            Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie czytelniczym, którego głównym zadaniem było stworzenie ilustracji do książek zakupionych w ramach NPRC. Były to niezwykłe prace, ponieważ głównie wykorzystano technikę 3D.

            A oto zwycięzcy:

            I miejsce: Natalia Gilarska (kl. 2b) i Dominika Zakrzewska (kl. 2b),

            II miejsce: Daria Półchłopek (kl. 3b) i Martyna Skalska (kl. 2b),

            III miejsce: Pola Guzek (kl. 2a), Nikola Guzek (kl. 2a), Anna Kielar (kl. 2a), Julia Korfanty (kl. 2a), Nina Stefanik (kl. 4b),

            wyróżnieni: Tymoteusz Wójcik (kl. 1a), Igor Bałuka (kl. 4a).

            Wyróżniona została także Katarzyna Ginter (kl. 5a), która dzięki swojemu nowatorskiemu podejściu do przedstawienia ilustracji zachęciła innych do tworzenia podobnych prac.

            Wszystkim gratulujemy.

          • Mistrz Ortografii

          • W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego został przeprowadzony w naszej szkole konkurs ortograficzny, który miał na celu wyłonić mistrza ortografii w dwóch kategoriach wiekowych: kl. IV-VI i VII-VIII. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.

            Mistrzami ortografii zostali:

            w kategorii kl. IV-VI: Jagoda Sysak,

            w kategorii kl. VII-VIII: Tymoteusz Rospond.

            Tuż za nimi znaleźli się:

            wśród młodszych na II miejscu: Amelia Barć, na III miejscu: Katarzyna Ginter i Alicja Zajdel,

            wśród starszych na II miejscu: Dawid Wajda, na III miejscu: Eliza Mularz.

            Wszystkim gratulujemy.

          • Klasa 5a w Teatrze Maska

          • 20 lutego 2024 r.  klasa 5a  pojechała do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl pt. „Alicja w krainie czarów”. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem znakomitej gry aktorskiej, stylowej scenografii, muzyki i efektów specjalnych. To dzięki nim mogli wraz z Alicją odbyć niezapomnianą podróż w cudowny świat baśni.  Wspólny pobyt z Alicją w zwariowanej krainie czarów minął  bardzo szybko.

            Po wizycie w teatrze uczniowie udali się do Papugarni w Galerii Rzeszów. Dzieci  spotkały  się oko w oko z egzotycznymi, wielobarwnymi ptakami, które mogły potrzymać na ręce, pogłaskać i nakarmić. To były niezapomniane wrażenia, dla niektórych z lekkim dreszczykiem… Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć.

          • Świetlicowi mistrzowie

          • Nasza świetlica może pochwalić się niezwykłymi talentami.

            Wojtek jest mistrzem układania kostek Rubika; z upodobaniem rozwija swoją pasję, układając coraz to nowe wersje logicznych kostek. Niestraszne mu łamigłówki i układanki, wymagające niezwykłej sprawności w ich rozwiązywaniu.

            Paweł jest niezrównanym mistrzem sztuki origami. Pod jego palcami papier przemienia się w niezwykłe figury; począwszy od mniej skomplikowanych do wymagających niezwykłej precyzji i skupienia. Jego prace budzą podziw nie tylko wśród kolegów i koleżanek, ale także osób starszych.

            Natalia jest niekwestionowaną mistrzynią w wykonywaniu mydełek, które są małymi cudeńkami, przyciągającymi wzrok kunsztem wykonania. Na uwagę zasługuje także ich subtelny zapach, który cieszy osoby obdarowywane przez Natalkę tymi małymi dziełami sztuki.

            Hubert jest artystą, który w swoich pracach potrafi wykorzystać różnorodne materiały, m.in. takie jak drewno i tektura. Potrafi godzinami spędzać czas na tworzeniu małych arcydzieł, które cieszą oko mistrzowskim wykonaniem. Hubert potrafi także zrobić coś, co jest nie tylko ładne, ale także służy innym, a mianowicie karmnik dla ptaków.

          • Spotkanie z pisarzem Wojciechem Wajdą

          • 26 stycznia w naszej szkole miało miejsce spotkanie z panem Wojciechem Wajdą, autorem pochodzącym z Krosna, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na co dzień pan Wajda zajmuje się nauczaniem języka polskiego w szkole podstawowej. W wolnym czasie podróżuje po górach i angażuje się w wolontariat. Jest autorem książek: „Niezwykła przygoda Żumy i jej balonowej gumy”, „Dyktanda z humorem do klas 7-8”,Dyktanda z przysłowiami do klas 7-8”.

            Debiutancka książka pana Wojciecha Wajdy cieszy się uznaniem czytelników. W recenzji pani Katarzyny Kubiak czytamy: "Przez te wszystkie lata przez moje ręce przewinęły się setki książek dla dzieci i młodzieży, jednak dość rzadko natrafiałam na takie, które nie tylko okazywały się cenną lekturą dla młodszych przedstawicieli naszego społeczeństwa, ale przede wszystkim przyciągały uwagę i zaciekawiały niebanalną fabułą. Dlaczego o tym mówię? Książka Wojciecha Wajdy (...) jest dla mnie właśnie jedną z takich wyjątkowych publikacji – rarytasów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Nie spodziewałam się, że powieść z gatunku fantasy wciągnie mnie na tyle, bym nie mogła się od niej oderwać, czekając z niecierpliwością na dalszy rozwój wydarzeń. Cóż, cuda się zdarzają – zwłaszcza w tym literackim, nieprzewidywalnym świecie".

            Pan Wajda w czasie spotkania on-line wykazał się niezwykłą otwartością. Na wstępie przybliżył zebranym fabułę książki "Niezwykła przygoda Żumy i jej balonowej gumy". Dzieci mogły śledzić pokaz slajdów w barwny sposób przedstawiający początki związane z napisaniem tej ciekawej historii. Dzięki połączeniu obrazu i słowa pisarz wprowadził nauczycieli i ich wychowanków do świata wykreowanego na kartach swojej powieści. Następnie dzieci mogły zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą m.in. procesu tworzenia czy też zainteresowań pana Wajdy. Okazało się, że nasz gość jest miłośnikiem kotów i gór, lubi także czytać książki. Nie obyło się bez pytań miłośników gier komputerowych i pasjonatów sportu, którzy chcieli poznać zdanie pana Wajdy na powyższe tematy.

            Dzieci, które nie znają "Niezwykłej przygody Żumy i jej balonowej gumy", będą miały możliwość jej wypożyczenia, ponieważ znajduje się ona w naszej bibliotece szkolnej. Na pewno spotkanie z autorem książki stało się bodźcem do przemyśleń na temat procesu tworzenia, a także przybliżyło sylwetkę naszego krajana. Czekamy na kolejne spotkanie, kiedy to pan Wojciech Wajda odwiedzi rodzinne strony.

             

             

          • 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          • W poniedziałek 22 stycznia w naszej szkole odbył się kiermasz zdrowych przekąsek. Organizowany był on przez Szkolne Koło Wolontariatu przy ogromnej pomocy rodziców. Cały dochód ze sprzedaży zasilił puszkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ogromne podziękowania kierujemy do rodziców  oraz do tych wszystkich, którzy  zakupili przygotowane pyszności i tym samym sprawili, że na koniec dnia puszka była naprawdę ciężka!

          • Jasełka połączone z Dniem Babci i Dziadka

          • 18 stycznia 2024 r.w Kościele parafialnym odbyły się jaselka w wykonaniu uczniów klasy III A. Dedykowane one  były rodzicom dzieci tej klasy, ich babciom i dziadziom z okazji  Ich święta oraz wszystkim chętnym osobom z parafii i osiedla. Aktorzy z przejęciem odgrywali swoje role. Wszyscy zaproszeni z uwagą oglądali przedstawienie.Widoczna była  radość zebranych oraz  duże wzruszenie. 

          • Szkolny Konkurs Kolęd "Dzieciaki kolędują"

          • Po przerwie świątecznej 04.01.2024 r w naszej szkole odbył się coroczny Szkolny Konkurs Kolęd Dzieciaki kolędują. Do rywalizacji zgłosiło się 38 uczestników z klas I - VII, którzy zaprezentowali piękne polskie kolędy    i pastorałki w dwóch kategoriach wiekowych solo, w duetach a także w tercecie. W czasie obrad, jury konkursu miało wiele dylematów. By wyłonić laureatów kierowało się takimi kryteriami jak: dobór repertuaru, walory głosowe, poczucie rytmu, własna interpretacja utworu, a także ogólny wyraz artystyczny. Kilkoro dzieci zaśpiewało utwór z własnym akompaniamentem. Instrumenty, które mogliśmy usłyszeć to flet sopranowy, gitara elektryczna i keyboard.

            Jesteśmy bardzo dumni z wszystkich uczestników konkursu i wdzięczni rodzicom, że pomogli swoim dzieciom tak pięknie przygotować się do tegorocznego konkursu kolęd.

            Dziękujemy również Radzie Rodziców za finansowe wsparcie organizacji konkursu. Dzieci otrzymały dyplomy uczestnictwa, za wyróżnienie w konkursie oraz nagrody i dyplomy za zajęcie I, II i III miejsca. 

            Mamy nadzieję, że statuetki o charakterze zimowo-świątecznym będą pamiątką i wzruszającym wspomnieniem tegorocznego wydarzenia artystycznego, które miało miejsce w naszej szkole.

            Oto wyniki konkursu:

            I kategoria wiekowa

            • wyróżnienie: Natalia Guzek, Elżbieta Krawczyk, Nikodem Pachana, Franciszek Kłosowicz

            • I miejsce ex aequo Zuzanna Musiał i Tymon Sysak

            • II miejsce Dominika Zakrzewska

            • III miejsce Paula Guzek                                                                                                                             

            • W kategorii duetów:

            • I miejsce Karolina Krygowska i Weronika Sanocka

            • II miejsce Patrycja Przewoźnik i Hanna Goleń

            • III miejsce Zofia Warchoł i Lena Smyka

            II kategoria wiekowa

            • wyróżnienie: Wojciech Zajdel i Maciej Krawczyk

            • I miejsce Adam Włodyka

            • II miejsce Wiktoria Kosiorowska

            • III miejsce Milena Kubit

            • W kategorii duetów przyznano tylko jedno miejsce:  Eliza Mularz i Kamila Jucha

          • Szkolny konkurs "Kartka Świąteczna".

          • W dniu 22.12. 2023r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Kartka świąteczna”. Uczestniczyli w nim uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz V-VIII.

            Nagrodzeni uczniowie klasy I-IV  

            I miejsce Elżbieta Krawczyk

            II miejsce Zuzanna Musiał

            III miejsce Hubert Lipa

            wyróżnienie: Jagoda Rozenbeiger

            wyróżnienie: Weronika Sanocka

            wyróżnienie: Szymon Watychowicz

             

            Nagrodzeni uczniowie klasy V-VIII

            I miejsce Julia Musiał

            II miejsce Emilia Dziedzic

            III miejsce Maciej Krawczyk

             

            Wszystkie świąteczne kartki można było podziwiać na wystawie prac.

            Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a nagrodzonym gratulujemy.