• Zajęcia z programowania.

     • W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów z klas piątych i szóstych bierze udział w zajęciach
      z  programowania. Odbywają się one w ramach projektu "K+R+O+S+N+O", realizowanego przez Karpacką Państwową Uczelnię w Krośnie we współpracy z Urzędem Miasta Krosna. Pod okiem specialistów poznają tajniki programowania.

     • Stypendia dla naszych uczniów

     • Dziś, 16 listopada, w RCKP odbyła się uroczysta gala, podczas której uczniowie naszej szkoły odebrali stypendia przyznane im przez Gminę Miasto Krosno dla uczniów szczególnie uzdolnionych w ramach Krośnieńskiego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Uczniów pobierajacych naukę na terenie Gminy Miasto Krosno: Kaja Szumielewicz - stypendium naukowe i Igor Jaszczor ( były uczeń ) - stypendium sportowe . Serdecznie gratulujemy!!!

     • Święto Niepodległości w naszej szkole

     • W czwartek, 10 listopada, w naszej szkole uroczyście świętowano 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademię z tej okazji przygotowały panie: B. Dziadosz i I. Pelczar – w ramach realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” – „Do hymnu”.

      Wzięła w niej udział cała społeczność szkolna – dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie. Motywem przewodnim montażu słowno – muzycznego była walka żołnierza polskiego o wolność Ojczyzny. W programie można było usłyszeć wiersze i pieśni patriotyczne, obejrzeć inscenizacje oraz prezentacje multimedialne nawiązujące do smutnych dziejów Polski i bohaterstwa naszych rodaków. Wszystkim udzieliła się momentami podniosła, a niekiedy radosna atmosfera.

     • Nasza uczennica zdobywa medal Mistrzostw Polski

     • Magdalena Wałęga uczennica klasy VIIIa i zawodniczka krośnieńskiego klubu SKORPION Judo Krosno zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski młodziczek i młodzików w judo. Zawody odbywały się w dniach 29-30 października w Kielcach. Do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechało 550 zawodników i zawodniczek w wieku młodzika (roczniki 2007 i 2008). W kategorii wagowej Magdaleny (do 57kg) rywalizowało 38 zawodniczek. Madzia stoczyła 5 walk: 4 wygrane z zawodniczkami z Rybnika, Warszawy (dwie) i Torunia, przegrała półfinał z zawodniczką z Warszawy.

      Dla Magdy jest to pierwszy rok startów w kategorii młodzika i pierwsze Mistrzostwa Polski.

      Wielkie gratulacje i brawa dla Magdy!!!

     • Lekcja biblioteczna-klasa II A

     • 9 listopada uczniowie klasy II A byli w Bibliotece Publicznej na lekcji, która dotyczyła  Narodowego  Święta Niepodległości.Dzieci miały możliwość poszerzenia swoich wiadomości. Z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o drodze Polski do niepodległości, popartego fragmentami różnych książek i ilustracjami.Na zakończenie zajęć sprawnie i poprawnie udzielały odpowedzi na pytania  dotyczące tego tematu,zadawane przez Panią bibliotekarkę.Były to już kolejne zajęcia  tej klasy w  Bibliotece Publicznej w ramach projektu "Uczeń odkrywca". 

     • Wycieczka na cmentarz 

     • 27 października uczniowie klasy II A byli na wycieczce na cmentarzu.Dzieci zapalily znicze na grobach swoich bliskich.Odwiedziły również grób Taty koleżanki z klasy.Wycieczka poprzedzona była lekcją poświęconą  obchodom dnia Wszystkich Świętych oraz właściwemu zachowaniu na cmentarzu.Wyjście miało też związek  z realizowanym zadaniem "Dzień wspomnień i zadumy" w ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy". Było to drugie zadanie uczniów klasy II a  z tego projektu.

     • Ciekawa lekcja geografii -spotkanie z podróżnikiem” Turcja”

     • W dniu 26.10.2022 odbyło się spotkanie z podróżnikiem Panem Maciejem Krausem, członkiem grupy Trzask , założonej z ludzi odbywających wyprawy do różnych części świata i dzielących się swoimi opowieściami . Nasz gość w ciekawy sposób przedstawił relację z jego podróży do Turcji , zabierając nas w wirtualną podróż po tym dalekim , fascynującym kraju . Podróżnik opowiadał bardzo ciekawie , wzbogacając wypowiedź filmami i zdjęciami . Prezentowanym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny obrazujący wiele istotnych informacji i masę ciekawostek. Duże zainteresowanie wzbudziły przywiezione pamiątki m.in. strój Derwisza , w którym zaprezentował się jeden z uczniów naszej szkoły. Podczas tego spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in. o : 

      - wyglądzie Lira tureckiego czyli tureckiej waluty 

      - wielkiej rzeźbie konia trojańskiego 

       - specjalnym parzeniu herbaty  i zwyczaju , że herbatę trzeba mieszać głośno , ponieważ mieszanie cicho jest w ich stronach niekulturalne

      - wodach termalnych , które osiągają temperaturę od 40 do nawet 60°C

      - skalnym hotelu w, którym  podróżnicy  mieli przyjemność  spać

      - dolinie Kapadocji  czyli  historycznej krainie  w środkowej Turcji w centralnej części Anatolii , znanej  przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych 

      - świętym Mikołaju , który pochodził z Turcji , żył na przełomie lll i lV wieku i był biskupem Myry  czyli miejscowości, która obecnie nazywa się Demre .

      Pan  Maciej zadawał zgromadzonym uczniom liczne pytania , nagradzając trafne odpowiedzi słodyczami . Dla uczniów była to naprawdę porywająca eskapada , chociaż nie odbyli jej w rzeczywistości. Dziękujemy serdecznie za tą wspaniałą podróż pełną niezwykłych ciekawostek . Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

       

       

     • Projekt edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy"- klasa II A

     • W ostatnim tygodniu października uczniowie klasy II A wykonali pierwsze zadanie w ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy".Było to zadanie "Młodsi starszym pomagają".Najpierw odbyla się lekcja poświęcona sposobom niesienia pomocy osobom starszym. Dzieci podawały bardzo ciekawe propozycje, poparte przykładami z  życia.Później wykonały piękne prace plastyczne, które złożyly się na wspólny plakat.Plakat powieszono w klasie. 

     • Otwarcie Boisk!

     • Dnia 20 października br. o godz. 9.00 odbyło się uroczyste otwarcie obiektów sportowo-rekreacyjnych przy Miejskim Zespole Szkół Nr 2 w Krośnie.

      Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, Bronisław Baran – Wiceprezydent Miasta Krosna,  Zbigniew Kubit – przewodniczący Rady Miasta Krosna, Tomasz Zajdel – przewodniczący Rady Osiedla Turaszówka, Henryk Rospond – przewodniczący Zarządu Osiedla Turaszówka, Małgorzata Krężałek – przewodnicząca Rady Rodziców SP 12, Jarosław Pelczar – prezes OSP Turaszówka.
       

      Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie przez szkolny chór „Canto” hymnu szkoły.

      Następnie wystąpił gospodarz wydarzenia – Stanisław Urbowicz – Dyrektor Miejskiego Zepołu Nr 2 w Krośnie.
      „Kompleks składa się z boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, boiska wielofunkcyjnego, głównie do koszykówki i siatkówki, 39-metrowej bieżni lekkoatletycznej oraz skoczni w dal. Powstał również plac zabaw, dodatkowo sfinansowany z budżetu miasta, gdyż nie było go
      w pierwotnym projekcie. Cały kompleks jest oświetlony” – mówił w przemówieniu pan dyrektor.


      W dalszej części programu nastąpiło przecięcie wstęgi, do której Pan Prezydent Bronisław Baran zaprosił również najmłodszych uczniów.
      Obiekty sportowe poświęcił zaproszony na uroczystość Tadeusz Żygłowicz – proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i katecheta Michał Szubra.

      W części artystyczne-sportowej wystąpili:
      - uczennice kl.II w układzie tanecznym: Jagoda Nowak, Julia Janusz, Lena Rak, Daria Półchłopek,
      -Nadia Jaworska z kl.8a w tańcu freestyle,
      - uczennice kl.VIa,VIb w pokazie figur i piramid gimnastycznych: Eliza Mularz,  Kamila Jucha, Alicja Klecha, Karolina Bednarczyk, Oliwia Zawisza, Kamila Gęsiak, Aleksandra Typrowicz,
      - uczniowie klas młodszych w układzie tanecznym przygotowanym przez instruktorkę zespołu Salart Julię Kobiałkę,
      - tegoroczne wicemistrzynie świata , których trenerem jest absolwentka szkoły, założycielka
      i właścicielka zespołu Salart Paulina Nowacka-Sałata.

       

      Po prezentacjach nastąpiły symboliczne strzały do bramki i kosza. Konkurencja w wykonaniu zaproszonych gości oraz Dyrekcji wzbudziła wiele entuzjazmu, zwłaszcza, że goli broniła Maja Jaracz – uczennica kl.VIb i reprezentantka szkółki piłkarskiej Beniaminek GIRLS.
       

      Po uroczystościach na boiskach goście zaproszeni zostali na poczęstunek przygotowany przez nauczycieli i Rodziców.

       

      Pragniemy raz jeszcze podziękować wszystkim, dzięki którym mogły te boiska powstać. Przede wszystkim tym, którzy na nas głosowali w budżecie obywatelskim, OSP Turaszówka, za jakże ważny udział w akcji promocyjnej, Parafii, Radzie i Zarządowi Osiedla Turaszówka, oraz władzom Miasta Krosna.

       

      Serdecznie dziękujemy.