• Konkurs czytelniczy dla klas I-III

     • 31 maja odbył się  w naszej szkole konkurs czytelniczy dla klas I-III.Uczniowie czytali  zupełnie nowe dla nich teksty.Wszyscy uczestnicy zrobili to najlepiej, jak potrafili.

      Wyniki konkursu

      Klasy pierwsze-I miejsce Szymon Krygowski, II miejsce Jan Brzozowski, III miejsce Dominika Zakrzewska.

      Klasy drugie-I miejsce Emilia Kozubek, II miejsceJagoda Rozenbeiger, III miejsce Lena Jucha.

      Klasy trzecie-I miejsce Amelia Barć, II miejsce Julia Markowicz, III miejsce Nina Stefanik.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy. 

     • Wycieczka do Kamiannej i Krynicy

     • We wtorek 30 maja uczniowie klasy II A i II B byli na wycieczce w Kamiannej i Krynicy.Najpierw dzieci zwiedziły pasiekę "Barć" w Kamiannej, gdzie usłyszały wiele ciekawych informacji  o pracy pszczelarza, zobaczyły ul od środka oraz mialy możliwość degustacji miodu.Później bardzo dzielnie wchodziły na wieżę widokową" Słotwiny", skąd podziwiały przepiękne widoki.Po zejściu z wieży uczniowie zjedli obiad i ruszyli kolejką na Górę Parkową w Krynicy, gdzie skorzystali z licznych zjeżdżalni .Ostatnim punktem wycieczki był spacer po krynickim deptaku i zakup pamiątek.Pogoda dopisała wyjątkowo, humory również.Wszyscy wrócili z wyprawy bardzo zadowoleni.

     • Wycieczka do Zamościa

     • 30.05.23 r. klasa IV b i V a były na wycieczce w Zamościu. Miały możliwość zobaczyć najpiękniejszy ratusz w Polsce, idealnie kwadratowy rynek z kolorowymi kamienicami ormiańskimi oraz niezwykłą katedrę, odwiedzili Muzeum Zamojskie. przeszli podziemną Trasą Turystyczną, która prowadzi galeriami strzeleckimi i kazamatami kurtyny, dawniej broniącymi dostępu do zamojskiej twierdzy. Grupa zjadła wspólny posiłek w McDonaldzie. Ostatnim punktem programu był spacer po zamojskim ZOO .30.05.23 r. klasa IV b i V a były na wycieczce w Zamościu. Miały możliwość zobaczyć najpiękniejszy ratusz w Polsce, idealnie kwadratowy rynek z kolorowymi kamienicami ormiańskimi oraz niezwykłą katedrę, odwiedzili Muzeum Zamojskie. przeszli podziemną Trasą Turystyczną, która prowadzi galeriami strzeleckimi i kazamatami kurtyny, dawniej broniącymi dostępu do zamojskiej twierdzy. Grupa zjadła wspólny posiłek w McDonaldzie. Ostatnim punktem programu był spacer po zamojskim ZOO.

     • Uczniowie klas 8 A i B na Krośnieńskim Festiwalu Nauki i Techniki w Mechaniku

     • 30 maja uczniowie klas 8 naszej szkoły pojechali z wychowawcami i panią pedagog do Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie na XI Festiwal Nauki i Techniki. Czekało tam na nich wiele atrakcji i niespodzianek , np. pokazy naukowe przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, pokazy służb mundurowych (straży pożarnej i wojska), symulatory lotu samolotem, dachowania samochodu i zderzenia z innym pojazdem. Poza tym młodzież zwiedziła budynek szkoły i zapoznała się z bogatą ofertą edukacyjną tej placówki. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również ciekawostki techniczne, nietypowe pojazdy,  konkursy i upominki. Nasi uczniowie bardzo aktywnie spędzili czas w Mechaniku.

     • Perły regionu

     • W dniu 28.04.2023 roku  uczniowie klas III a  i III b zwiedzili Muzeum Rzemiosła w Krośnie. W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,, Z kulturą mi do twarzy  realizowali zadanie pt. ,,Perły regionu. Podczas  lekcji muzealnej poznali wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego XIX i XX w, ze szczególnym uwzględnieniem Krosna i okolic. W 6 małych pracowniach  rzemieślniczych obejrzeli następujące dawne zawody:  krawiectwo, tkactwo, fryzjerstwo, szewstwo, rymarstwo, stolarstwo, snycerstwo, bednarstwo, odlewnictwo, zegarmistrzostwo, ślusarstwo, kowalstwo, modniarstwo, pszczelarstwo i rzemiosła spożywcze.  Kameralny nastrój oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z eksponatami dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń.
     • Emanuel Kozubek-Finalista Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego

     • Sukces naszej szkoły.

      Kuratoryjne konkursy   przedmiotowe to jedne  z najbardziej prestiżowych zmagań  z jakich mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych. Z takim wyzwaniem zmierzył się Emanuel Kozubek,  nasz  uczeń  z klasy VIII A, który znalazł się na liście 65 najlepszych uczniów z geografii  z całego województwa podkarpackiego.  Został  on Finalistą Wojewódzkiego Konkursu z  Geografii zorganizowanego pod patronatem  Podkarpackiego  Kuratora Oświaty. Uczeń wykazał się ogromną wiedzą  geograficzną  w znacznym stopniu wykraczającą poza podstawę programową. Takie osiągnięcie Emanuela było możliwe dzięki ogromnej pracy jaką włożył w przygotowania się do konkursu. Jego pracowitość , zaangażowanie ,dążenie do celu oraz rozwijanie pasji  geograficznej zostały uwieńczone sukcesem. Gratuluję sukcesu i ogromnej wiedzy geograficznej życzę dalszych sukcesów  Dorota Godek

     • Finalista konkursu z j.polskiego

     • Ania Zajdel finalistą konkursu z języka polskiego
      Z wielką radością informuję, że uczennica naszej szkoły – Anna Zajdel została finalistą konkursu z
      języka polskiego, którego organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
      Serdecznie gratuluję tego sukcesu i życzę kolejnych w przyszłości:)
      Bernadeta Dziadosz 

     • Sportowa Mini Olimpiada klas pierwszych

     • 26.04.23r.odbyła się w naszej szkole Mini Olimpiada klas pierwszych. Przy organizacji tej sportowej imprezy pomogli studenci kierunku Wychowanie Fizyczne z sąsiedniej uczelni.W ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy" dzieci klas pierwszych uczestniczyły w sportowych konkurencjach olimpijskich podczas, których każdy spróbował swoich sił w biegu, skoku i rzucie piłeczką na odległość. Zanim dzieci przystąpiły do tych zawodów przygotowały samodzielnie plakaty z flagą olimpijską, zostały poinformowane o tradycji Igrzysk Olimpijskich, symbolach i oglądały prezentację dotyczącą tego największego święta sportowego. Liczył się udział i możliwość sprawdzenia się w każdej z trzech konkurencji. Podczas tej imprezy było dużo wrażeń, uśmiechu, pozytywnych emocji i zapału dzieci do takiej aktywności. Na koniec każdy uczestnik otrzymał słodki upominek a najlepsze trzy miejsca w każdej konkurencji zostały nagrodzone prawdziwymi medalami wręczonymi na podium. Brawo pierwszaki, które spisały się na medal podczas tej pierwszej szkolnej rywalizacji sportowej.

     • Konkurs Ekologiczny "Dbamy o naszą planetę"

     • 25 kwietnia 2023 r. w  ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się  Konkurs Ekologiczny pt.

      „ Dbamy o naszą planetę”.

      W konkursie wzięli  udział uczniowie  klas  IV-VII, konkurs składał się z dwóch kategorii. Pierwsza część konkursu  polegała na wykonaniu w 4 osobowej grupie pracy  plastycznej w formacie A1 na temat  ochrony  planety. Prace mogły być wykonane dowolną techniką .W tej kategorii przyznano następujące miejsca:

      I m klasa VI B

      II m klasa VI A

      III m klasa VIII A

      Druga część konkursu polegała  to wykonaniu  przez 2 wybranych uczniów z klasy ekostroju  -  „Strój wyczarowany z odpadów”. Pomysły uczniów były fantastyczne  ,były to stroje  sportowe, codzienne , a nawet ślubny. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i wyobraźnią. Stroje zaprojektowane  zostały   z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu, m.in.: folii, papieru, gazet, opakowań, rolek po papierze toaletowym, tektury, torebek foliowych i papierowych, butelek plastikowych, nakrętek.

      W tej kategorii przyznano następujące miejsca:

      I m klasa VIIA

      II m klasa V A

      III m klasa VI A

      Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy .Wszystkim uczestnikom  dziękuję za zaangażowanie  .Gratuluję kreatywności i talentu .Życzę sukcesów  w kolejnych konkursach.         Nauczyciel     geografii

       

     • IX Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego im. Jacoba i Wilhelma Grimmów

     • W dniu 10.03.2023 odbył się IX Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego im. Jacoba i Wilhelma Grimmów w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Krośnie.
      Konkurs odbywa się na dwóch poziomach: poziom pierwszy – szkoły podstawowe, poziom drugi – szkoły ponadpodstawowe (oddzielnie klasy pierwsze i drugie, oddzielnie klasy starsze).

      Celem głównym konkursu jest doskonalenie znajomości języka niemieckiego oraz motywowanie uczniów do nauki języka, w szczególności uczniów klas młodszych.

      Konkurs jest wpisany na listę kuratoryjną.

      Uczniowie biorący udział w konkursie to:

      Kozubek Emanuel z klasy VIII a

      Machowski Jakub z klasy VIII a

      Wójcik Filip z klasy VIII a

      Szczególne gratulacje należą się Filipowi Wójcikowi, który zdobył wyróżnienie.

      Gratulujemy!

       

     • Wycieczka klasy IVA do Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz

     • 25 kwietnia zamiast do szkolnych ławek udaliśmy się na wycieczkę edukacyjną do PCN Łukasiewicz w Jasionce koło Rzeszowa. Obiekt zwiedzaliśmy w dwóch grupach. Jest to miejsce, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie, czegoś się dowiedzieć. Wszystkie eksponaty, które są na wystawach, nie tylko można, ale nawet trzeba dotykać, wchodzić z nimi w interakcje, po to, aby przez zabawę czegoś się nauczyć, lepiej poznać świat. Na poszczególnych stanowiskach mogliśmy eksperymentować, testować do woli. Gdy jedni naprawiali samolot inni, bardziej odważni, mogli dosłownie być operatorem zdalnie sterowanego łazika. Gdy my zwiedzaliśmy centrum druga grupa brała udział w warsztatach biologicznych pod tytułem “Wiosna w skali mikro”, a później zamieniliśmy się miejscami. Na warsztatach nauczyliśmy się samodzielnie pracować z mikroskopem. Przygotowaliśmy preparaty mikroskopowe z pyłku skrzypu polnego oraz wody ze stawu. Wizyta w PCN Łukasiewicz utwierdziła nas w przekonaniu, iż nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Do tego stopnia, że zapomnieliśmy o takich przyziemnych czynnościach, jak jedzenie. Ale zaraz po wyjściu z warsztatów nasze brzuchy upomniały się o swoje. Przypomniały o równie  ważnym punkcie wycieczki,  a mianowicie o wizycie w McDonaldzie. Po napełnieniu brzuszków, pełni wrażeń z piosenką na ustach wróciliśmy do Krosna.

       

     • Spotkanie z pasjonatem turystyki- Szymonem Kaliszukiem

     • W  czwartek  20.04.2023 r.  o godzinie 10:00 , dla uczniów klas VII oraz VIII  w naszej szkole odbyło się spotkanie z pasjonatem turystyki Szymonem Kaliszukiem. To student turystyki i rekreacji KPU w Krośnie , który postawił przed sobą bardzo ambitne wyzwanie. Szymon podjął się realizacji projektu „Po Maturze wokół Polski”, gdzie pokonał dwa wielkie szlaki górskie na południu Polski   - Główny Szlak Beskidzki  oraz Sudecki. W sumie pokonał ponad 1000 km. Nasz  gość  bardzo ciekawie opowiadał  o swojej wyprawie ,gdzie spędził ponad miesiąc, Jego opowieść wzbogacona była zdjęciami oraz  filmikiem. Piękne jest to, że robi to nie tylko po to, aby spełnić swoje podróżnicze pragnienie i sprawdzić swoje możliwości, ale też  by pomagać innym. Założył wirtualną skarbonkę, z której wpłaty przeznaczone będą na leczenie Marcina – 25-latka z Krościenka Wyżnego. Nasi uczniowie również wsparli ten cel wpłacając pieniądze. Nasz  gość  bardzo ciekawie opowiadał  o swojej wyprawie ,gdzie spędził ponad miesiąc.Jego opowieść wzbogacona była zdjęciami oraz  filmikiem. Wszyscy  uczniowie byli  pod wrażeniem  pasji  naszego gościa.

     • Przyszła do nas Pani Wiosna

     • ​​​​​​​Uczniowie klas I-III wzięli udział w  konkursie recytatorskim pod znamiennym tytułem „Przyszła do nas Pani Wiosna”. Konkurs zorganizowały pani Dorota Rec z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Filia nr 7  i pani Barbara Stanek, bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 12 w Krośnie. Nasi najmłodsi recytowali wiersze w oprawie książek Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Filia nr 7.

      Uczniowie przygotowali wiersze polskich poetów o tematyce wiosennej, przedstawiające  piękno budzącej się do życia przyrody.

      Jury po wysłuchaniu wierszy postanowiło przyznać nagrody:

      I miejsce – Daria Półchłopek

      II miejsce – Natalia Gilarska

      III miejsce – Martyna Skalska

      wyróżnienie  - Zuzanna Musiał

      wyróżnienie – Pola Guzek

      wyróżnienie – Franciszek Kłosowicz

          Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

     • Wycieczka do Generatora Nauki w Jaśle

     • W Jaśle niedawno powstał GENERATOR NAUKI gdzie można zwiedzać interaktywne wystawy popularnonaukowe. To miejsce zdobywania wiedzy, rozwijania pasji, zabawa i dużo śmiechu podczas wykonywania różnych doświadczeń. 28 marca klasa IV b i V a z wychowawcami i księdzem odwiedzili to miejsce i oglądnęli ponad 60 stanowisk z dziedzin matematyki, biologii, chemii i kosmosu. Następnie spędzili czas w sali kreatywności gdzie wspólnie zbudowali miasto przyszłości. Na końcu mieli możliwość zagrania w gry planszowe np.szachy, scrabble,pociągi czy kółko krzyżyk co było fajnym pomysłem na integrację klas.

      Uczniowie zmęczeni i pełni wrażeń odwiedzili jasielską pizzerię gdzie pochłonęli pizzę i udali się w drogę powrotną do Krosna. Polecamy taką wycieczkę innym.

       

     • Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej.

     • 21.03.2023 r. uczniowie naszej szkoły, Nikodem Głód, Ivan Drai, Jakub Caban, wzięli udział w X edycji Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej, który odbył się w krośnieńskim „Mechaniku”.

      Konkurs składał się z trzech części. Pierwsza część to test wiedzy z zakresu techniki i motoryzacji. W drugiej części uczniowie mieli za zadanie zmierzyć się z przygotowanymi praktycznymi zadaniami, które zostały przygotowane w laboratoriach Centrum Kształcenia Zawodowego. Trzecia część to konkursowa jazda na czas z wykorzystaniem 4 symulatorów jazdy. O wynikach rywalizacji zadecydowała sumaryczna liczba punktów z wszystkich części konkursowych, co pozwoliło organizatorom wyłonić laureatów. Z naszej drużyny najwyżej uplasował się Ivan Drai, który zajął 15 miejsce na 132 uczestników.

       Wszystkim uczniom gratulujemy!

     • Pasowanie na czytelnika

     • 3.03.2023 r. w naszej szkole miało miejsce pasowanie na czytelnika. Nasi najmłodsi uczniowiezostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników biblioteki. Są wśród nich tacy, którzy już płynnie czytają, niektórzy zaś stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu.

      Elegancko ubrani pierwszoklasiści wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami mieli możliwość obejrzenia i wysłuchania scenek z bohaterami dziecięcych utworów. W tychże bohaterów wcielili się uczniowie z klasy 5, którzy przygotowywali się do swoich ról pod bacznym okiem pani Bernadety Dziadosz.

      Po udanym występie uczniowie złożyli przyrzeczenie, obiecując kochać książki, dbać o nie i traktować z powagą obowiązki czytelnika. Następnie nadszedł czas na rozdanie dyplomów, książeczek i małych słodkich upominków. Nasi najmłodsi chętnie wypowiadali się na temat znajomości bohaterów książeczek, które dostali.

      Pierwszoklasiści otrzymali także książeczkę "Pierwsze abecadło" i broszurę "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem". Ta specjalna wyprawka czytelnicza przygotowana została przez Instytut Książki, który prowadzi w ten sposób kolejną edycję kampanii "Mała książka – wielki człowiek". Jest to ogólnopolski projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci.

      Najmłodsi czytelnicy biblioteki szkolnej mają nieograniczone możliwości wchodzenia do niezwykłych krain bohaterów literackich, gdzie czekają na nich przygody pełne wrażeń i niespodzianek. Zachęcamy zatem do częstych odwiedzin w bibliotece szkolnej.

     • Gminny Konkurs Pożarniczy „Młodzież zapobiega pożarom”.

     • 10.03.2023 r. w Suchodole odbył się Gminny Konkurs Pożarniczy „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę w kategorii wiekowej klasy V-VIII reprezentowali: Daria Futyma, Mikołaj Sanocki, Weronika Kidawa. Do dalszego etapu, czyli konkursu powiatowego, zakwalifikowała się Daria Futyma, zajmując I miejsce w swojej kategorii. Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie.

     • Dzień chorego

     • W ramach Światowego Dnia Chorych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szeregu przedsięwzięć, włączając się m.in. w organizację 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dorzucając swoją cegiełkę na rzecz osób dotkniętych sepsą. Podczas lekcji religii Katecheci uświadomili uczniom potrzebę troski o chorych i cierpiących, przybliżyli idę Światowego Dnia Chorego oraz kształtowali  postawy empatyczne wobec chorych i cierpiących. Efektem tych lekcji były własnoręcznie wykonane kartki ze słowami wsparcia i życzeniami zdrowia dla dzieci , które leczą się na chorobę nowotworową. Natomiast 16.02 w Tłusty Czwartek szkolne koło wolontariatu „Podaj dalej” zorganizowało dzień słodkości z którego dochód przeznaczony  został na leczenie i rehabilitację chorej nóżki małej Oliwki. Wszystkie te działania to jeden z modułów Międzynarodowego Programu  „Z Kulturą  mi do twarzy”

     • Eliminacje szkolne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

     • W dniu 21.02.2023r. odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej przygotowany we współpracy z OSP Turaszówka.  Do konkursu przystąpiły osoby z II kategorii wiekowej klasy V-VIII i składał się z 2 etapów. Pierwszą część stanowił test pisemny złożony z 25 pytań. Druga część  -  praktyczna polegała na wypowiedzi ustnej na wylosowane przez uczestnika pytania, które dotyczyły wiedzy ogólnej oraz rozpoznawania sprzętu pożarniczego. Podczas rywalizacji wyłoniono uczniów, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w etapie miejskim. A są nimi:

      Kategoria II, klasy V-VIII

      I miejsce Daria Futyma

      II miejsce Mikołaj Sanocki

      III miejsce Weronika Kidawa

      Gratulujemy i życzymy powodzenia!

      Składamy serdeczne podziękowania dla strażaków z OSP Turaszówka  za pomoc w przeprowadzeniu konkursu oraz za udostępnienie sprzętu pożarniczego.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

     • W dniu 16 lutego 2023 w naszej szkole odbył się „Dzień Bezpiecznego Internetu”. W tym dniu  podejmowaliśmy szereg działań związanych z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. Zostały przygotowane scenariusze lekcji godzin wychowawczych dla klas I-V oraz VI - VIII pomocne w przeprowadzeniu zajęć dotyczących bezpiecznego Internetu. Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie „Jak wyobrażam sobie wirusa komputerowego”, wykonując  prace plastyczno – techniczne.

       I miejsce Kamila Sajdak

      II miejsce Wiktoria Bury

      III miejsce Daniel Giera

      wyróżnienie: Aleksandra Szaro

      Klasy IV - VII wykonały plakaty „Dnia Bezpiecznego Internetu”, a starsi koledzy i koleżanki wykonali „Logo”. Powstały okolicznościowe gazetki, a każdy uczeń otrzymał pamiątkową  przypinkę. W tym dniu odbyły się spotkania z policjantem który opowiadał uczniom o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Był to czas przypomnienia i przybliżenia problematyki bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz propagowania właściwych zachowań w sieci. Cała społeczność szkolna z zaangażowaniem brała udział w tej inicjatywie.  Nasze działania przyczyniły się do bezpiecznego, odpowiedzialnego i kulturalnego korzystania z sieci jej użytkowników, zarówno tych małych, jak i większych.