• Bezpieczni w ruchu drogowym

     • W dniu 28.11.2023r. odbyło się spotkanie dla  klas IV-V oraz VI-VIII z policjantami ruchu drogowego w Krośnie. „Bezpieczni na drodze”- to temat pogadanki, w której dzieci chętnie uczestniczyły. Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami grożącymi niechronionym uczestników ruchu drogowego oraz uświadomienie dzieciom jak prawidłowo należy korzystać z drogi i jak się na niej zachowywać. Uczniowie  utrwalili sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze pieszo oraz rowerem. Przypomnieli sobie znaczenie znaków i symboli w ruchu drogowym.  Policjanci zwrócił szczególną uwagę na to, że bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie na sobie elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały wiele pytań, ale i na wiele potrafił odpowiedzieć. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego.

     • Dzień życzliwości

     • W świecie, w którym liczy się osobisty sukces i rywalizacja, zapominamy czasem o tym, co najważniejsze – o tym jak powinniśmy się do siebie odnosić. Dlatego 21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i dobrych relacji. 

      W tym wyjątkowym dniu przygotowaliśmy gazetki zawierające Kodeks człowieka życzliwego i sentencje na temat tego jak być człowiekiem życzliwym, empatycznym. Przy wejściu do szkoły każdy kto wchodził został przywitany miłym słowem i obdarowany specjalną zakładką do książek, które nie pozwolą im zapomnieć, że są wspaniali, wyjątkowi, kreatywni, mądrzy, życzliwi....Cała społeczność szkolna obdarowywała się w tym dniu innych dobrym słowem, uśmiechem, szacunkiem.
      Klasy 4-8 wzięły udział w Grze terenowej po szkole. Wybrani uczniowie musieli przy pomocy wierszyków/drogowskazów odnaleźć zadania, które schowane były w sekretariacie, sklepiku, przedszkolu, szatniach, świetlicy i na hali. 7 zadań związanych z życzliwością, rozwiązywali już w klasach z całym zespołem klasowym. W klasach też uczniowie wrzucali do słoików życzliwości karteczki z miłymi słowami zaadresowanymi do konkretnych osób, które to karteczki trafiły do adresatów. Na korytarzach szkolnych było kolorowo, gdyż w tym roku każda klasa wylosowała kolor, w który każdy miał się ubrać. Na dużej przerwie bawiliśmy się tańcząc Belgijkę.
      Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli ten dzień upłynął w atmosferze uśmiechu i dobrej zabawy. Pamiętaj BĄDŹ ŻYCZLIWY DLA INNYCH 
      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

     • Dzień wspomnień i zadumy

     • ​​​​„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
      ks. Jan Twardowski

      W listopadowym czasie zadumy i refleksji nad tajemnicą życia, śmierci, i przemijania, wdzięcznej pamięci o tych którzy już odeszli. 

      ​​​

      Tak jak co roku, nasi uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Podaj Dalej”odwiedzali krośnieński  cmentarz komunalny. Zapalili znicze i w modlitwie wspominali bohaterów naszej Ojczyzny, którzy walczyli na frontach całego świata, krwią i życiem płacąc za naszą wolność i niepodległość. Patriotyzm, oswajanie się z przemijaniem, kultywowanie pamięci to ważny element naszych działań wychowawczych. Listopadowe dni zadumy... Pamiętajmy, że my jesteśmy, ponieważ oni byli. Nasza szkoła pamięta...

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • 13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.Było jak zwykle muzycznie, odświętnie, z mnóstwem szczerych uścisków i życzeń.

     • Wycieczka Etnocentrum

     • 5 października klasy 1a i 1b odwiedziły Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, miejsca, które przeniosło ich w czasie. Napotkali tam niezwykle sale, które przybliżyły im dawna kulturę i tradycje regionalne. Uczestniczyli także w warsztatach rękodzielniczymi , na których własnoręcznie ozdobiły drewniane magnesy. Poprzez interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni, w sali legend siedząc na drabiniastym wozie, wysłuchali lokalnej opowieści. Miło spędzony czas na pewno pozostanie długo w pamięci.

     • Pasowanie na ucznia

     • 17 października 2023r. w naszej szkole nastąpiło oficjalne przyjęcie uczniów klasy 1a i 1b do grona społeczności szkolnej. W obecności Dyrektora Szkoły, nauczycieli, rodziców wybrzmiał akt ślubowania pierwszoklasistów. Od tej chwili stali się Oni pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 12 w Krośnie. Nie zabrakło miłych upominków, pamiątkowych dyplomów, wręczenia legitymacji szkolnej oraz smacznego poczęstunku.

      Nowym uczniom naszej szkoły życzymy wielu kolegów i koleżanek, radosnych chwil spędzonych w szkole, owocnej nauki oraz sukcesów edukacyjnych.

     • Wycieczka do Generatora Nauki w Jaśle

     • 4 października uczniowie klas trzecich byli na wycieczce w Generatorze  Nauki w Jaśle.

      Dzieci zapoznały się z prezentowanymi tam urządzeniami. Miały też możliwość skorzystania z nich indywidualnie.Dobrze bawiły się w strefie kreatywnej budując np. miasto przyszłości, czy wykonując kreatywne prace techniczne.W strefie multimedialnej była możlwość gier komputerowych i planszowych.

      Wszyscy uczniowie znaleźli dla siebie coś ciekawego.

     • Wycieczka klas IV do Karpackiej Troi

     • 19.09.2023r. uczniowie klas czwartych z opiekunami udali się na wycieczkę do Karpackiej Troi w Trzcinicy, gdzie zwiedzali grodzisko, zapoznając się z życiem ludzi w nim mieszkających. Poznawali ich zwyczaje i tradycje oraz ważne wydarzenia z życia osady. W nowoczesnym  pawilonie wystawowym uczniowie mogli zobaczyć eksponaty archeologiczne wykopane na terenie skansenu oraz realistyczne sceny z życia osady. Wiele z nich wywarło na dzieciach ogromne wrażenie, zwłaszcza naturalnej wielkości postaci ludzi i zwierząt. W sali projekcyjnej czwartoklasiści obejrzeli wielokrotnie nagradzany film  o Karpackiej Troi. Po dawce historii uczniowie udali się na warsztaty „Słowiańskim ornamentem malowane”. W pracowni powstawały piękne dekoracje nakładane specjalnymi kredkami na ekologicznych torbach. Po zakończonych zajęciach wszyscy udali się na kiełbaskę z grilla. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, to wszyscy z dobrymi humorami wrócili do szkoły.

       

     • Wycieczka do Trzcinicy-Karpackiej Troi

     • W piątek 22 września uczniowie klas trzecich byli na wycieczce w Karpackiej Troi. Najpierw dzieci wzięły  udział w warsztatach "Ornamentem zdobione", w czasie których każde z nich  wykonało piękny, kolorowy i skomplikowany wzór na otrzymanej torbie płóciennej. Później uczniowie byli w sali z eksponatami i słuchali ciekawych opowieści  przewodnika ,a następnie zwiedzali obiekty na zewnątrz w tym archeologicznym skansenie.Na koniec wszyscy weszli na wysoką  wieżę widokową, aby stamtąd podziwiać okolicę.Wycieczka była udana, ponieważ był piękny, słoneczny dzień.

       

     • Wycieczka klas piątych

     • 19 września obie klasy piąte z wychowawczyniami pojechały na wycieczkę integracyjno-edukacyjną do Grybowa. Tam znajduje się zamek Stara Baśń - miejsce fascynujące i zarazem intrygujące. To powstająca od 2000 roku rekonstrukcja legendarnego, średniowiecznego grodu warownego, założonego przez Bolka zwanego Gniewnym. To w nim według legendy w 1287 roku zostały rozbite wojska praprawnuka Czyngis-Chana, w czasie najazdów tatarsko – mongolskich na ziemie polskie w XIII wieku. Nasi uczniowie brali udział w żywej lekcji historii średniowiecza i aktywnie odpowiadali na zadawane pytania. Wszyscy mieli możliwość samodzielnego przygotowania i zjedzenia podpłomyków oraz uczestniczenia w rywalizacji na drewnianym koniu ( trafienia kopią w tarczę). Uczniowie rozwiązywali zagadki, budzili smoka i wysłuchali legendy o białej damie. Po takich atrakcjach wszyscy głodni udali się na pizzę i lody na grybowskim rynku. Mimo deszczu tego dnia każdy był zadowolony i z wieloma wrażeniami wracał do domu.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

     • Przypominamy, że rok szkolny rozpoczynamy 4 IX w poniedziałek o godz. 8.00 mszą świętą w kościele parafialnym w Turaszówce. Po mszy nastąpi spotkanie uczniów z wychowawcami w szkole.Życzymy udanej końcówki wakacji!

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022\2023

     • 22 czerwca 2023 r. , dzień przed rozdaniem świadectw, naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie roku szkolnego, w którym uczestniczyli dyrektor, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Akademię rozpoczął dyrektor, pan Stanisław Urbowicz, od wręczenia specjalnych wyróżnień uczniom : Annie Zajdel (finalista konkursu z j.polskiego), Nikodemowi Głodowi (finalista konkursu z matematyki), Emanuelowi Kozubkowi (finalista konkursu z geografii). Kolejnym punktem programu było wyczytanie wyróżnionych uczniów klas I-III i wręczenie nagród książkowych przez wychowawców uczniom, którzy wyróżnili się w nauce i zachowaniu, a także wzorowej frekwencji.

      Następnie dyplomy i książki wręczali nauczyciele, którzy organizowali szkolne konkursy, np. Mistrza Ortografii, którym została (klasy 4-6) Jagoda Sysak i Tymoteusz Rospond a w klasach starszych Emanuel.Kozubek. Trójka najlepszych „Poszukiwaczy zaginionych baterii” została wyróżniona dyplomami oraz nagrodami ufundowanymi przez Prezydenta Miasta Krosna Oliwier.Witalec I m, Mikołaj Młocek II m Oliwia Materna III. Pani M. Machnik podziękowała swoim uczniom tworzącym gazetkę szkolną. Pani B.Stanek nasza bibliotekarka wyróżniła najlepszych czytelników i rozdała nagrody za udział w konkursie Wielka Liga Czytelników.

      Program artystyczny przygotowany przez klasy ósme ( wychowawcami były panie B.Dziadosz i M.Machnik) zakończył się podziękowaniami dla nauczycieli i pracowników administracji, obsługi i wręczeniem symbolicznej róży. Na koniec klasa siódma (z p. L.Świerad) pożegnała starszych kolegów i koleżanki krótkim programem artystycznym i rozdała małe upominki.

      Jak co roku, mury naszej szkoły opuszczają ósmoklasiści, którzy rozpoczną kolejny etap swojej edukacji. Wielu z nich pokazało, że warto mieć pasję, a szkoła jest wspaniałym miejscem na samorealizację. To oni przekazali pałeczkę młodszym kolegom i koleżankom.

      Uroczyste zakończenie roku szkolnego w naszej szkole pokazuje, jak wielu uczniów swoją pracą i rzetelną postawą zasłużyło na wyróżnienia, których byliśmy świadkami.

     • Pożeracze książek

     • Są wśród nas niezwykli pożeracze książek. To osoby, dla których czytanie książek jest częścią ich

      codzienności. To dzięki podróżom do krain bohaterów literackich przeżywamy niezwykłe przygody.

      Czytanie jest bardzo ważne; nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, ale także ułatwia komunikację,

      wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość i wiedzę ogólną oraz uczy myślenia. Bierzmy przykład z naszych pożeraczy książek, którzy byli częstymi gośćmi w bibliotece szkolnej, w której potrafili wytropić

      najwięcej bestsellerów książkowych.

      A oto nasi bohaterowie:

      - Jagoda Lech

      - Natalia Futyra

      - Amelia Barć

      - Julia Markowicz

      - Lena Krystofiak

      - Wiktoria Kosiorowska

      - Szymon Watychowicz

      - Ignacy Władyka

      - Gabriel Lech

      - Miłosz Kozubek

      - Maciej Krawczyk

      - Dawid Sajdak

      - Emanuel Kozubek.

      Gratulujemy im wysokiego wyniku w czytelnictwie. Chcielibyśmy, aby inni poszli w ich ślady.

               

       

     • VI Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników już za nami....

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie czytelniczym Wielka Liga Czytelników. Dwie 3-

      osobowe drużyny walczyły o tytuł Mistrza Polski. Żeby dotrzeć do finału, uczniowie musieli najpierw

      uzyskać odpowiednią liczbę punktów na szczeblu powiatu, a następnie województwa. Nasze drużyny

      wykazały się wręcz perfekcyjną znajomością książek, a efektem tego jest tytuł Mistrza Polski.

      Reprezentanci naszej szkoły uzyskali ponad 90 % punktów w finale VI Ogólnopolskiego Konkursu

      Wielka Liga Czytelników. Gratulujemy obydwu drużynom.

      W składzie zespołu klas IV-VI znaleźli się:

      - Jagoda Sysak,

      - Radosław Krygowski,

      - Tymoteusz Serafin.

      W skład zespołu klas I-III weszli:

      - Lena Jucha,

      - Piotr Zawada,

      - Ignacy Władyka.

      Gratulujemy także Karolinie Hokhveis i Michalinie Kołek, które reprezentowały zespół w kategorii klas

      VII-VIII, za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskich Mistrzostwach Powiatowych Wielkiej Ligi Czytelników.

     • „Fredrowskie wierszykowanie“

     • W naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem Fredrowskie wierszykowanie.Wzięli w nim udział uczniowie z kl. I- IV. Jury - w składzie pani Dorota Rec i pani Barbara Stanek - ogłosiło wyniki w dwóch grupach wiekowych:


      kl. I
      I miejsce: Natalia Gilarska
      II miejsce: Martyna Skalska i Olga Stączek
      III miejsce: Jagoda Lech
      wyróżnienie: Dominika Zakrzewska


      kl. II i IV
      I miejsce: Radosław Krygowski
      II miejsce: Daria Półchłopek
      III miejsce: Miłosz Kozubek


      Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

     • Powiatowy konkurs "Kreator Mody"

     • W Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie odbyło się rozstrzygnięcie XII edycji powiatowego konkursu dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem „Kreator Mody – Ludowo-Modowo„. W konkursie, wzięło udział ponad 100 uczniów szkół podstawowych prezentując projekty ubioru oraz dodatki.  Celem konkursu było umożliwienie młodym utalentowanym uczniom rozwijanie swoich zainteresowań   i zdolności w kierunku stylizacji i kreowania mody. Komisja konkursowa nagrodziła III miejscem pracę Dawida Wajdy w kategorii: „Dodatek do odzieży”.

      Gratulujemy!

     • Wycieczka do Muzeum Misyjnego

     • 16 czerwca uczniowie klasy  II A i  I B  z wychowawcami i panią Katechetką byli na wycieczce  w  Muzeum Misyjnym.Dzieci z dużym zainteresowniem słuchały opowieści Siosry zakonnej o wyprawach w różne zakątki świata i miały możliwość dokładnego obejrzenia  eksponatów.Zwiedziły też klasztorny ogród i kupiły pamiątki.

       

     • Dzień Rodziny

     • 12 czerwca 2023 r. w klasie II A odbył się Dzień Rodziny - Mamy, Taty i Dziecka.Uczniowie z wychowawcą przygotowali część artystyczną, na którą złożyły się wiersze i piosenki. Były też kwiaty, życzenia i własnoręcznie wykonane laurki.W ten sposób dzieci chciały wyrazić wdzięczność i podziękować  swoim rodzicom za ich troskę i miłość.Na koniec występu uczniowie usłyszeli życzenia od swoich rodziców i otrzymali słodkie upominki. Widoczna była radość uczestników spotkania oraz duże wzruszenie. 

        

     • Konkurs czytelniczy dla klas I-III

     • 31 maja odbył się  w naszej szkole konkurs czytelniczy dla klas I-III.Uczniowie czytali  zupełnie nowe dla nich teksty.Wszyscy uczestnicy zrobili to najlepiej, jak potrafili.

      Wyniki konkursu

      Klasy pierwsze-I miejsce Szymon Krygowski, II miejsce Jan Brzozowski, III miejsce Dominika Zakrzewska.

      Klasy drugie-I miejsce Emilia Kozubek, II miejsceJagoda Rozenbeiger, III miejsce Lena Jucha.

      Klasy trzecie-I miejsce Amelia Barć, II miejsce Julia Markowicz, III miejsce Nina Stefanik.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy. 

     • Wycieczka do Kamiannej i Krynicy

     • We wtorek 30 maja uczniowie klasy II A i II B byli na wycieczce w Kamiannej i Krynicy.Najpierw dzieci zwiedziły pasiekę "Barć" w Kamiannej, gdzie usłyszały wiele ciekawych informacji  o pracy pszczelarza, zobaczyły ul od środka oraz mialy możliwość degustacji miodu.Później bardzo dzielnie wchodziły na wieżę widokową" Słotwiny", skąd podziwiały przepiękne widoki.Po zejściu z wieży uczniowie zjedli obiad i ruszyli kolejką na Górę Parkową w Krynicy, gdzie skorzystali z licznych zjeżdżalni .Ostatnim punktem wycieczki był spacer po krynickim deptaku i zakup pamiątek.Pogoda dopisała wyjątkowo, humory również.Wszyscy wrócili z wyprawy bardzo zadowoleni.