• Wielcy z Wielkiej Ligi Czytelników

     • Czytanie książek jest przyjemnością samą w sobie. Zagłębiając się w świat książkowych bohaterów, nie śledzimy z drobiazgową dokładnością, co kto powiedział albo jaką wykonał czynność. Zapamiętanie tylu szczegółów jest dużą umiejętnością i wymaga wielu godzin przygotowań. Tymi umiejętnościami musieli się wykazać ci uczniowie, którzy wzięli udział w VII Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników. Pilnie przygotowywali się pod czujnym okiem pani Barbary Stanek. W pierwszym i drugim etapie konkursu udział wzięli następujący uczniwie w dwóch grupach wiekowych:

      • klasy I-III: Ksawery Watychowicz, Tymon Sysak, Jagoda Lech, Elżbieta Krawczyk, Dominika Zakrzewska, Olga Stączek, Jan Brzozowski, Paweł Brzozowski, Szymon Krygowski, Daria Półchłopek, Lena Jucha, Piotr Zawada;

      • klasy IV-VI: Julia Markowicz, Aleksandra Gruchlik, Jagoda Sysak, Szymon Watychowicz, Ignacy Władyka, Wojciech Zajdel, Radosław Krygowski, Gabriel Lech.

      Do kolejnego etapu przeszły dwa 3-osobowe zespoły:

      • klasy I-III: Paweł Brzozowski, Szymon Krygowski i Piotr Zawada;

      • klasy IV-VI: Jagoda Sysak, Radosław Krygowski i Ignacy Władyka.

      W trzecim etapie zespoły uczniowskie wywalczyły tytuły mistrzów Polski, wykazując się wręcz perfekcyjną znajomością książek wybranych przez organizatora konkursu. Pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie jest bardzo dużym osiągnięciem. Gratulujemy!

       

     • Książkowi pasjonaci

     • Czytanie książek może być pasją. Umbero Eco powiedział: "Kto czyta książki, żyje podwójnie". Nasza społeczność czytelnicza jest godnie reprezentowana przez tych, którzy już niejedno życie przeżyli i dla których czytanie jest bardzo ważną częścią życia. To właśnie oni: Julia Markowicz, Amelia Barć, Lena Krystofiak, Dominika Zakrzewska, Jagoda Lech i Gabriel Lech. Życzymy im kolejnych niezwykłych przeżyć czytelniczych i chcielibyśmy, aby swoją pasją zarazili jak najwięcej osób.

     • Spektakl „Mikołaj Kopernik przedstawia planety”

     •  

      W dniu 11.06.2024r. członkowie koła teatralnego z kl.5A pod opieką p. Bernadety Dziadosz zaprezentowali spektakl „Mikołaj Kopernik przedstawia planety”. Odbiorcami inscenizacji byli uczniowie klas 1 i 2. Młodzi artyści wcielili się w role poszczególnych planet, które dumnie prezentował Mikołaj Kopernik ( też jeden z uczniów). Piątoklasiści wspaniale odegrali swoje role, dobrali do postaci odpowiednie stroje, a nawet zaśpiewali piosenki nawiązujące do tematyki przedstawienia. Zaprezentowali nie tylko swoje zdolności aktorskie, ale i muzyczne. Spektakl został bardzo dobrze odebrany przez publiczność. Dzieci z uwagą śledziły akcję  przedstawienia, nawet przyłączyły się do śpiewu piosenek o planetach i nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

       

     • Dzień Przyjaciela

     • Świetlicowy konkurs na pracę plastyczną dla przyjaciela został rozstrzygnięty. A oto laureaci i wyróżnieni: 

      Klasa 1: Emma Kubit, Weronika Sanocka i Emilka Węgrzyn.

      Klasa 2: Natalia Gilarska, Dominika Zakrzewska, Kornelia Spiecha, Anna Kielar, Pola Guzek, Nikola Guzek i Hubert Lipa.

      Klasa 3: Zuzia Musiał.

      Gratulujemy!

     • INFORMACJA

     • Szanowni PaństwoZ ubolewaniem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Jerzego Krzanowskiego, członka naszej społeczności lokalnej, wieloletniego mieszkańca i filantropa.W związku z planowaną na piątek 14 czerwca (godz. 12.00) ceremonią pogrzebową, która ma odbyć się w kościele parafialnym niedaleko szkoły, mogą wystąpić poważne problemy komunikacyjne związane z dojazdem/wyjazdem i parkowaniem samochodów w pobliżu placówki. W godzinach 10.00 – 16.00 w tym dniu ul. Wyspiańskiego może zostać czasowo wyłączona z ruchu lub organizacja ruchu zostanie istotnie zmieniona, poważnie utrudniając komunikację. Dodatkowo istotnie wzmożony będzie ruch pieszy i samochodowy. Proszę uwzględnić ten fakt w ewentualnym planowaniu czasu i trasy przejazdu związanej z dowozem czy odbiorem dzieci. W miarę możliwości proszę rozważyć zrezygnowanie z podróży samochodem w rejon naszej szkoły w godzinach okołopołudniowych. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, możliwe zamieszanie, powstawanie tłumu i zatorów na chodnikach (w ceremonii może wziąć udział kilka tysięcy osób) oraz opisane utrudnienia proszę również rozważyć pozostawienie dzieci w domu w tym dniu (w sytuacji, gdy istnieje możliwość zapewnienia im należytej opieki). Rodzinie i bliskim Pana Jerzego Krzanowskiego składamy wyrazy współczucia, życząc siły i wytrwałości w tym trudnym czasie. Z wyrazami szacunku: Dyrekcja MZS Nr 2

     • Dzień Rodziny

     • 4 czerwca w klasie III A odbył się Dzień Rodziny-Mamy, Taty i Dziecka.Uczniowie tej klasy wraz z wychowawcą przygotowali część artystyczną.Były wiersze, piosenki, ciepłe życzenia, kwiaty oraz słodycze dla wszystkich uczestników spotkania.Odpowiedzią na występ dzieci było duże wzruszenie ich rodziców. 

     • Wycieczka do Sandomierza

     • W dniu 28. 05.2024 r. uczniowie klas 4 a i 4 b udali się na wycieczkę do Sandomierza. Opiekę sprawowali wychowawcy (p. Magdalena Machnik i p. Bernadeta Dziadosz) oraz p. Mariola Rodycz              i p. Agnieszka Mrozek. W piękny, słoneczny, niemalże upalny dzień uczestnicy  wycieczki, prowadzeni przez przewodnika, na początku  przeszli Podziemną Trasą Turystyczną, gdzie zapoznali się z historią miasta. Kolejno zwiedzili  Bramę Opatowską i Zbrojownię Rycerską – tu niektórzy mogli poczuć się jak średniowieczni rycerze w zbrojach. We wczesnych godzinach popołudniowych uczniowie z nauczycielami spożyli smaczny posiłek w klimatycznej restauracji na rynku. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Świata Ojca Mateusza – miejsca związanego z nagrywanym w Sandomierzu serialem „Ojciec Mateusz”. Była to uczta dla miłośników tej produkcji filmowej. W końcu przyszedł czas na wyczekiwany przez wszystkich rejs statkiem po Wiśle, który przy pięknej pogodzie był miłą atrakcją. Sandomierz pożegnaliśmy spacerem po Wąwozie Królowej Jadwigi, gdzie można było delektować się pięknem przyrody.

      Po udanej wycieczce zostały miłe wspomnienia. Czekamy na kolejne wyprawy:)

     • DZIEŃ DZIECKA

     • Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 12 dostarczył uczniom wiele radości i niespodzianek. W tym dniu tradycyjnych lekcji nie było, bowiem dzieci pod opieką nauczycieli korzystały z atrakcji takich jak dmuchańce ( zjeżdzalnia i małpi gaj -trampolina do skakania), tworzenie ogromnych baniek mydlanych oraz malowanie twarzy. Wszystkie chętne dzieci wzięły udział w rekreacyjno-sportowych zabawach i rozgrywkach, które przez cały dzień organizowali nauczyciele wychowania fizycznego wraz ze studentami uczelni PANS Krosno. Dodatkowo Rada Rodziców ufundowała dla wszystkich uczniów smaczne lody z cukierni Joasia, watę cukrową i pocorn oraz zimne napoje i małe słodkości za udział w rozgrywkach na hali. Pogoda dopisała przez cały dzień, dzieci maksymalnie wykorzystały czas spędzony na boiskach i na hali sportowej bawiąc się, ćwicząc, spędzając czas w klasach na integracji z innymi. "Szkoda, że tylko raz w roku jest Dzień Dziecka "powiedział jeden mały człowiek wychodząc uśmiechnięty ze szkoły.

      Podziękowania za organizację tego szczególnego wydarzenia w szkole należą się Radzie Rodziców, zaangażowanym nauczycielom – wuefistom i studentom, szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do Pana Piotra Kłosowicza właściciela firmy Format meble. https://www.facebook.com/profile.php?id=61550313010507 oraz Cukiernia JoAsia z Krosna.

     • Wycieczka klas Va i Vb

     • 23 maja klasy piąte spędziły bardzo aktywnie w Pieninach. Wycieczkę dzieci rozpoczęły od zwiedzania z przewodnikiem zamku w Niedzicy, następnie spacerowały po zaporze,dalej gondolami pływały po zalewie Czorsztyńskim, oglądały ruiny zamku w Czorsztynie.Wiele radości sprawiła dzieciom jazda na torze saneczkowym gdzie podczas jazdy można było podziwiać jezioro z wysokości. Kolejnym punktem programu był spacer pięknym wąwozem Homole i na koniec odwiedziny w Pierogarni gdzie wszyscy z apetytem zjedli smaczne pierogi

     • Wycieczka w Pieniny

     • 21 maja uczniowie klas trzecich byli na wycieczce w Pieninach.Najpierw był marsz po Wąwozie Homole.Pożniej dzieci zwiedziły zamek w Czorsztynie.Następnie odbył się rejs gondolą do zamku w Niedzicy i spacer po zaporze.Był również czas na zakup pamiątek .Pogoda dopisała i wycieczka była bardzo udana.

     • Pokazy przyrodnicze dla dzieci z klasy 3b

     • W dniu 20 maja 2024 r. w naszej szkole odbyły się pokazy doświadczeń przyrodniczych przygotowanych przez uczniów klasy 6a. Dzieci zobaczyły wiele ciekawych eksperymentów, poznały "magiczny" gaz i dowiedziały się jak zrobić slime,  czy burzę śnieżną w słoiku. Uczniowie na spotkaniu przekonali się, że nauka to ciekawa przygoda.

     • Akademia – 3 Maja

     • 29 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program artystyczny, przygotowany przez p. Bernadetę Dziadosz i p. Iwonę Pelczar, przybliżył uczniom okoliczności tego ważnego dla naszej ojczyzny wydarzenia. Różnorodność form (wiersze, piosenki, inscenizacja, prezentacja, a nawet test historyczny) wzbudziła zainteresowanie i skupienie całej społeczności szkolnej. Występujący przed publicznością młodzi artyści z zaangażowaniem odgrywali swoje role, a chór szkolny patriotycznymi pieśniami uświetnił tę akademię.

       

     • Być kreatorem mody…

     • 30 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie odbył się finał i wręczenie nagród w XIII edycji wojewódzkiego konkursu dla uczniów szkół podstawowych "Kreator Mody". Tegorocznym motywem przewodnim konkursu była "Moda HIPPIE STYLE ". Celem konkursu jest rozwijanie twórczej i aktywnej postawy uczniów oraz pozyskiwanie młodych talentów wśród wychowanków szkół podstawowych zainteresowanych kreowaniem mody i stylizacją ubioru. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy polegał na wykonaniu gotowego wyrobu dodatku do odzieży, takich jak np. torebka, biżuteria, pasek, apaszka, szalik, nakrycie głowy, broszka itp. Drugi etap to rozwiązanie testu wiedzy związanej z tematyką konkursu. Suma punktów w obu konkurencjach uplasowała ucznia naszej szkoły, Dawida Wajdę, na 2. miejscu.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Dzień Ziemi w naszej szkole

     • 24 kwietnia 2024 r. w ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się Konkurs Ekologiczny pt. „ Dbamy o naszą planetę”. Pomysłodawczynią projektu była pani Dorota Godek.

      W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VIII, składał się on z dwóch części. Pierwsza część konkursu polegała na wykonaniu w 2-osobowej grupie pracy plastycznej w formacie A1 na temat ochrony planety. Prace mogły być wykonane dowolną techniką. W tej kategorii przyznano następujące miejsca:

      I m klasa V B

      II m klasa VI A

      III m klasa VIII A

      Druga część konkursu polegała to wykonaniu przez 2 wybranych uczniów z klasy ekostroju - „Strój wyczarowany z odpadów”. Pomysły uczniów były fantastyczne, były to stroje sportowe oraz codzienne. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i wyobraźnią. Stroje zaprojektowane zostały z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu, m.in.: folii, papieru, gazet, opakowań, rolek po papierze toaletowym, tektury, torebek foliowych i papierowych, butelek plastikowych, nakrętek.

      W tej kategorii przyznano następujące miejsca:

      I m klasa IV A

      II m klasa VI A

      III m klasa V B

      Na szczególną uwagę zasługują wychowawcy poszczególnych klas biorących udział w konkursie, ponieważ w dużej mierze to właśnie oni wspierali swoich wychowanków.

      Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy. Wszystkim uczestnikom dziękuję za zaangażowanie. Gratuluję kreatywności i talentu. Życzę sukcesów w kolejnych konkursach.

     • Świetlicowy Dzień Ziemi

     • Dzień Ziemi w naszej świetlicy obchodziliśmy w sposób twórczy. Nasza planeta zasypywana jest przez tworzywa sztuczne. Solidaryzujemy się z Ziemią w walce o jej czystość, dlatego odpadów plastikowych użyto do stworzenia figurek, którymi chętnie moglibyśmy się pobawić. Te piękne prace wykonały Ela, Natalka i Jagódka. Z kolei tęcza namalowana przez Julkę pokazuje, jak świat natury jest barwny. Natomiast praca Dominiki to drzewo, które jest symbolem życia.

     • Książka dobra na wszystko

     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodziliśmy w naszej szkole w sposób szczególny, a mianowicie uczniowie uczynili książkę bohaterką wierszy, które recytowali. W konkursie, którego celem było wyłonienie najlepszych interpretatorów słowa poetyckiego, uczestniczyli uczniowie w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI.

      Jury - w składzie: pani Bernadeta Dziadosz, pani Lucyna Świerad i pani Barbara Stanek - ogłosiło wyniki;

      w grupie wiekowej kl. I-III:

      1 miejsce: Daria Półchłopek (kl.3b)

      2 miejsce: Ksawery Watychowicz (kl.1a)

      3 miejsce: Natalia Gilarska (kl.2b)

      w grupie wiekowej kl. IV-VI:

      1 miejsce: Radosław Krygowski (kl.5a)

      2 miejsce: Miłosz Kozubek (kl.5b)

      3 miejsce: Dawid Machnik (kl.6a).

      Nagrodzonym gratulujemy. Wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursie życzymy tego, aby nadal rozwijali swoje umiejętności recytatorskie.

       

       

       

     • Cyberprzemoc

     • 18.04.2024r. gościł w naszej szkole Teatr Edukacyjny z Krakowa. Najpierw artyści wystąpili dla naszych najmłodszych klas.

      Rozpoczęli oni od scenek ukazujących współczesną cyfrową rzeczywistość. Dzięki nim w sposób przystępny dzieci wprowadzone zostały w problematykę cyberprzemocy. Elementy muzyczne oraz ruchowe, które pojawiły się w trakcie występu, zaangażowały uczniów do wspólnej zabawy. Krótkie historie prezentowane przez występujących miały na celu zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Było to także przypomnienie najważniejszych zasad umożliwiających bezpieczne korzystanie z sieci.Natomiast dla starszych widzów przedstawione zostały scenki ukazujące konsekwencje problematycznego korzystania z Internetu. Artyści podczas występu, między scenkami , skupili się omówieniu bardzo niepokojących zjawisk, do których bez wątpienia należą cyberagresja, stalking, szkodliwe grupy online, scam, patostreaming czy happy slapping. Wspólnie z uczniami zastanawiali się również nad korzyściami oraz zagrożeniami jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja.

     • Lekcja biblioteczna

     • 19 kwietnia uczniowie klasy III A byli na kolejnej lekcji w Bibliotece Publicznej w ramach projektu "Uczeń odkrywca". Zajęcia dotyczyły Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia.Na lekcji  dzieci miały okazję porozmawiać  na temat znaczenia czytania książek i ich roli w życiu człowieka.Wysłuchały też książeczki czytanej przez Panią bibliotekarkę. Uczestniczyły również w  dwóch przedstawieniach  teatrzyku kamishibai, który jest jedną z aktywizujących metod pracy z uczniami i narzędziem kreatywnego działania. Jedno przedstawienie dotyczyło dobra i zła , drugie asertywności  i jej znaczenia w naszym życiu.

     • Rewia na lodzie

     • 4 kwietnia uczniowie  klas I-III  byli na wycieczce w Sanoku.Towarzyszyli im też starsi koledzy z naszej szkoły.Celem wyprawy było przedstawienie na lodzie "Przygody Sindbada Żeglarza".Spektakl wszystkim bardzo się podobał.

     • Lekcja biblioteczna

     • 20  marca uczniowie klasy III A byli w Bibliotece Publicznej na lekcji dotyczącej ekologicznego powitania wiosny. Były to kolejne zajęcia w ramach realizowanego we współpracy z biblioteką  projektu  "Uczeń odkrywca". 

      Dzieci miały możliwość rozmowy na tematy związane z ekologią, samodzielnego działania na prowadzonej lekcji i wspólnej zabawy.