• Konkurs Ekologiczny "Dbamy o naszą planetę"

     • 25 kwietnia 2023 r. w  ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się  Konkurs Ekologiczny pt.

      „ Dbamy o naszą planetę”.

      W konkursie wzięli  udział uczniowie  klas  IV-VII, konkurs składał się z dwóch kategorii. Pierwsza część konkursu  polegała na wykonaniu w 4 osobowej grupie pracy  plastycznej w formacie A1 na temat  ochrony  planety. Prace mogły być wykonane dowolną techniką .W tej kategorii przyznano następujące miejsca:

      I m klasa VI B

      II m klasa VI A

      III m klasa VIII A

      Druga część konkursu polegała  to wykonaniu  przez 2 wybranych uczniów z klasy ekostroju  -  „Strój wyczarowany z odpadów”. Pomysły uczniów były fantastyczne  ,były to stroje  sportowe, codzienne , a nawet ślubny. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i wyobraźnią. Stroje zaprojektowane  zostały   z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu, m.in.: folii, papieru, gazet, opakowań, rolek po papierze toaletowym, tektury, torebek foliowych i papierowych, butelek plastikowych, nakrętek.

      W tej kategorii przyznano następujące miejsca:

      I m klasa VIIA

      II m klasa V A

      III m klasa VI A

      Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy .Wszystkim uczestnikom  dziękuję za zaangażowanie  .Gratuluję kreatywności i talentu .Życzę sukcesów  w kolejnych konkursach.         Nauczyciel     geografii

       

     • IX Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego im. Jacoba i Wilhelma Grimmów

     • W dniu 10.03.2023 odbył się IX Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego im. Jacoba i Wilhelma Grimmów w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Krośnie.
      Konkurs odbywa się na dwóch poziomach: poziom pierwszy – szkoły podstawowe, poziom drugi – szkoły ponadpodstawowe (oddzielnie klasy pierwsze i drugie, oddzielnie klasy starsze).

      Celem głównym konkursu jest doskonalenie znajomości języka niemieckiego oraz motywowanie uczniów do nauki języka, w szczególności uczniów klas młodszych.

      Konkurs jest wpisany na listę kuratoryjną.

      Uczniowie biorący udział w konkursie to:

      Kozubek Emanuel z klasy VIII a

      Machowski Jakub z klasy VIII a

      Wójcik Filip z klasy VIII a

      Szczególne gratulacje należą się Filipowi Wójcikowi, który zdobył wyróżnienie.

      Gratulujemy!

       

     • Wycieczka klasy IVA do Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz

     • 25 kwietnia zamiast do szkolnych ławek udaliśmy się na wycieczkę edukacyjną do PCN Łukasiewicz w Jasionce koło Rzeszowa. Obiekt zwiedzaliśmy w dwóch grupach. Jest to miejsce, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie, czegoś się dowiedzieć. Wszystkie eksponaty, które są na wystawach, nie tylko można, ale nawet trzeba dotykać, wchodzić z nimi w interakcje, po to, aby przez zabawę czegoś się nauczyć, lepiej poznać świat. Na poszczególnych stanowiskach mogliśmy eksperymentować, testować do woli. Gdy jedni naprawiali samolot inni, bardziej odważni, mogli dosłownie być operatorem zdalnie sterowanego łazika. Gdy my zwiedzaliśmy centrum druga grupa brała udział w warsztatach biologicznych pod tytułem “Wiosna w skali mikro”, a później zamieniliśmy się miejscami. Na warsztatach nauczyliśmy się samodzielnie pracować z mikroskopem. Przygotowaliśmy preparaty mikroskopowe z pyłku skrzypu polnego oraz wody ze stawu. Wizyta w PCN Łukasiewicz utwierdziła nas w przekonaniu, iż nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Do tego stopnia, że zapomnieliśmy o takich przyziemnych czynnościach, jak jedzenie. Ale zaraz po wyjściu z warsztatów nasze brzuchy upomniały się o swoje. Przypomniały o równie  ważnym punkcie wycieczki,  a mianowicie o wizycie w McDonaldzie. Po napełnieniu brzuszków, pełni wrażeń z piosenką na ustach wróciliśmy do Krosna.

       

     • Spotkanie z pasjonatem turystyki- Szymonem Kaliszukiem

     • W  czwartek  20.04.2023 r.  o godzinie 10:00 , dla uczniów klas VII oraz VIII  w naszej szkole odbyło się spotkanie z pasjonatem turystyki Szymonem Kaliszukiem. To student turystyki i rekreacji KPU w Krośnie , który postawił przed sobą bardzo ambitne wyzwanie. Szymon podjął się realizacji projektu „Po Maturze wokół Polski”, gdzie pokonał dwa wielkie szlaki górskie na południu Polski   - Główny Szlak Beskidzki  oraz Sudecki. W sumie pokonał ponad 1000 km. Nasz  gość  bardzo ciekawie opowiadał  o swojej wyprawie ,gdzie spędził ponad miesiąc, Jego opowieść wzbogacona była zdjęciami oraz  filmikiem. Piękne jest to, że robi to nie tylko po to, aby spełnić swoje podróżnicze pragnienie i sprawdzić swoje możliwości, ale też  by pomagać innym. Założył wirtualną skarbonkę, z której wpłaty przeznaczone będą na leczenie Marcina – 25-latka z Krościenka Wyżnego. Nasi uczniowie również wsparli ten cel wpłacając pieniądze. Nasz  gość  bardzo ciekawie opowiadał  o swojej wyprawie ,gdzie spędził ponad miesiąc.Jego opowieść wzbogacona była zdjęciami oraz  filmikiem. Wszyscy  uczniowie byli  pod wrażeniem  pasji  naszego gościa.

     • Przyszła do nas Pani Wiosna

     • ​​​​​​​Uczniowie klas I-III wzięli udział w  konkursie recytatorskim pod znamiennym tytułem „Przyszła do nas Pani Wiosna”. Konkurs zorganizowały pani Dorota Rec z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Filia nr 7  i pani Barbara Stanek, bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 12 w Krośnie. Nasi najmłodsi recytowali wiersze w oprawie książek Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Filia nr 7.

      Uczniowie przygotowali wiersze polskich poetów o tematyce wiosennej, przedstawiające  piękno budzącej się do życia przyrody.

      Jury po wysłuchaniu wierszy postanowiło przyznać nagrody:

      I miejsce – Daria Półchłopek

      II miejsce – Natalia Gilarska

      III miejsce – Martyna Skalska

      wyróżnienie  - Zuzanna Musiał

      wyróżnienie – Pola Guzek

      wyróżnienie – Franciszek Kłosowicz

          Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

     • Wycieczka do Generatora Nauki w Jaśle

     • W Jaśle niedawno powstał GENERATOR NAUKI gdzie można zwiedzać interaktywne wystawy popularnonaukowe. To miejsce zdobywania wiedzy, rozwijania pasji, zabawa i dużo śmiechu podczas wykonywania różnych doświadczeń. 28 marca klasa IV b i V a z wychowawcami i księdzem odwiedzili to miejsce i oglądnęli ponad 60 stanowisk z dziedzin matematyki, biologii, chemii i kosmosu. Następnie spędzili czas w sali kreatywności gdzie wspólnie zbudowali miasto przyszłości. Na końcu mieli możliwość zagrania w gry planszowe np.szachy, scrabble,pociągi czy kółko krzyżyk co było fajnym pomysłem na integrację klas.

      Uczniowie zmęczeni i pełni wrażeń odwiedzili jasielską pizzerię gdzie pochłonęli pizzę i udali się w drogę powrotną do Krosna. Polecamy taką wycieczkę innym.