• Klasa 5a w Teatrze Maska

     • 20 lutego 2024 r.  klasa 5a  pojechała do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl pt. „Alicja w krainie czarów”. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem znakomitej gry aktorskiej, stylowej scenografii, muzyki i efektów specjalnych. To dzięki nim mogli wraz z Alicją odbyć niezapomnianą podróż w cudowny świat baśni.  Wspólny pobyt z Alicją w zwariowanej krainie czarów minął  bardzo szybko.

      Po wizycie w teatrze uczniowie udali się do Papugarni w Galerii Rzeszów. Dzieci  spotkały  się oko w oko z egzotycznymi, wielobarwnymi ptakami, które mogły potrzymać na ręce, pogłaskać i nakarmić. To były niezapomniane wrażenia, dla niektórych z lekkim dreszczykiem… Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć.

     • Świetlicowi mistrzowie

     • Nasza świetlica może pochwalić się niezwykłymi talentami.

      Wojtek jest mistrzem układania kostek Rubika; z upodobaniem rozwija swoją pasję, układając coraz to nowe wersje logicznych kostek. Niestraszne mu łamigłówki i układanki, wymagające niezwykłej sprawności w ich rozwiązywaniu.

      Paweł jest niezrównanym mistrzem sztuki origami. Pod jego palcami papier przemienia się w niezwykłe figury; począwszy od mniej skomplikowanych do wymagających niezwykłej precyzji i skupienia. Jego prace budzą podziw nie tylko wśród kolegów i koleżanek, ale także osób starszych.

      Natalia jest niekwestionowaną mistrzynią w wykonywaniu mydełek, które są małymi cudeńkami, przyciągającymi wzrok kunsztem wykonania. Na uwagę zasługuje także ich subtelny zapach, który cieszy osoby obdarowywane przez Natalkę tymi małymi dziełami sztuki.

      Hubert jest artystą, który w swoich pracach potrafi wykorzystać różnorodne materiały, m.in. takie jak drewno i tektura. Potrafi godzinami spędzać czas na tworzeniu małych arcydzieł, które cieszą oko mistrzowskim wykonaniem. Hubert potrafi także zrobić coś, co jest nie tylko ładne, ale także służy innym, a mianowicie karmnik dla ptaków.

     • Spotkanie z pisarzem Wojciechem Wajdą

     • 26 stycznia w naszej szkole miało miejsce spotkanie z panem Wojciechem Wajdą, autorem pochodzącym z Krosna, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na co dzień pan Wajda zajmuje się nauczaniem języka polskiego w szkole podstawowej. W wolnym czasie podróżuje po górach i angażuje się w wolontariat. Jest autorem książek: „Niezwykła przygoda Żumy i jej balonowej gumy”, „Dyktanda z humorem do klas 7-8”,Dyktanda z przysłowiami do klas 7-8”.

      Debiutancka książka pana Wojciecha Wajdy cieszy się uznaniem czytelników. W recenzji pani Katarzyny Kubiak czytamy: "Przez te wszystkie lata przez moje ręce przewinęły się setki książek dla dzieci i młodzieży, jednak dość rzadko natrafiałam na takie, które nie tylko okazywały się cenną lekturą dla młodszych przedstawicieli naszego społeczeństwa, ale przede wszystkim przyciągały uwagę i zaciekawiały niebanalną fabułą. Dlaczego o tym mówię? Książka Wojciecha Wajdy (...) jest dla mnie właśnie jedną z takich wyjątkowych publikacji – rarytasów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Nie spodziewałam się, że powieść z gatunku fantasy wciągnie mnie na tyle, bym nie mogła się od niej oderwać, czekając z niecierpliwością na dalszy rozwój wydarzeń. Cóż, cuda się zdarzają – zwłaszcza w tym literackim, nieprzewidywalnym świecie".

      Pan Wajda w czasie spotkania on-line wykazał się niezwykłą otwartością. Na wstępie przybliżył zebranym fabułę książki "Niezwykła przygoda Żumy i jej balonowej gumy". Dzieci mogły śledzić pokaz slajdów w barwny sposób przedstawiający początki związane z napisaniem tej ciekawej historii. Dzięki połączeniu obrazu i słowa pisarz wprowadził nauczycieli i ich wychowanków do świata wykreowanego na kartach swojej powieści. Następnie dzieci mogły zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą m.in. procesu tworzenia czy też zainteresowań pana Wajdy. Okazało się, że nasz gość jest miłośnikiem kotów i gór, lubi także czytać książki. Nie obyło się bez pytań miłośników gier komputerowych i pasjonatów sportu, którzy chcieli poznać zdanie pana Wajdy na powyższe tematy.

      Dzieci, które nie znają "Niezwykłej przygody Żumy i jej balonowej gumy", będą miały możliwość jej wypożyczenia, ponieważ znajduje się ona w naszej bibliotece szkolnej. Na pewno spotkanie z autorem książki stało się bodźcem do przemyśleń na temat procesu tworzenia, a także przybliżyło sylwetkę naszego krajana. Czekamy na kolejne spotkanie, kiedy to pan Wojciech Wajda odwiedzi rodzinne strony.