• Wygrana chłopców z klas ósmych w turnieju Leauge of Legends

     • W marcu uczniowie klas ósmych naszej szkoły zgłosili się do turnieju w grze Leauge of Legends organizowanego przez Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

      Eliminacje trwały dość długo bo zgłosiło się 14 drużyn z Podkarpacia. Nasi chłopcy rozgrywając w swojej grupie waleczne potyczki  awansowali  z drugiego miejsca do dalszych rozgrywek. Kolejny etap, czyli półfinały i finały odbywały się w salach komputerowych szkoły w Miejscu Piastowym. Przed finałami troszkę zwiedzania, kilka atrakcji zaprezentowanych przez gospodarzy, pizza na wzmocnienie i……następne godziny oczekiwań na werdykt. Po pierwszej potyczce przegrywaliśmy …druga- remisujemy i trzecia ….WYGRYWAMY ...Mamy pierwsze miejsce…BRAWO

      Skład drużyny o nazwie: Wizja Jest Ważna

      Miłosz Rybka

      Jakub Zawisza

      Szymon Ginalski

      Jaworski

      Igor Jaszczor

     • Ubrani w książkę

     • W związku z obchodzonym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich pani Barbara Stanek zorganizowała konkurs zatytułowany "Ubierz się w książkę". Wyniki konkursu zostały ogłoszone 29 kwietnia.

      Należało wykonać sleeveface, czyli zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki lub czasopisma częścią ciała. Dobrze wykonane sleeveface polega na odpowiednio dobranej kompozycji zdjęcia i aranżacji tła, której efektem jest złudzenie zespolenia fotografowanej postaci z graficznym motywem okładki książki.

       To wspaniała promocja książki i czytelnictwa. Oglądając fotografie przesłane przez naszych uczniów, jesteśmy pod wrażeniem ich kreatywności. Ubrani w książki zachęcają nas do sięgnięcia po dzieła, w których tak wspaniale się prezentują.  Hasło "Ubierz się w książkę" niekoniecznie dotyczy ludzi, o czym można się przekonać dzięki pomysłowości uczniów biorących udział w konkursie.

       Zachęcam zatem, aby wejść do książkowych krain razem z ich głównymi bohaterami, którzy podzielili się z nami innym spojrzeniem na książkę.

       Jury pod przewodnictwem pani Barbary Stanek, w składzie: pani Iwona Pelczar i pani Katarzyna Świątek-Pytlarz, wyłoniło sześciu laureatów i przyznało pięć wyróżnień.

       Laureaci: Katarzyna Ginter (Ania z Zielonego Wzgórza), Jagoda Sysak (Zacisze Gosi), Tobiasz Rospond (Wotum nieufności), Tymoteusz Rospond (House of cards. Ograć króla), Iwo Walaszczyk (O psie, który jeździł koleją), Pola Witalec (Ty).

       Wyróżnieni: Franciszek Goleń (Berło), Lena Jucha (Mądre bajki. Pozytywne myślenie), Daria Półchłopek (Miasto marzeń), Milan Walaszczyk (Nowe przygody skarpetek), Oliwier Witalec (Czas na Grecję).

       Gratulujemy wszystkim biorącym udział w konkursie, ponieważ dzięki nim zobaczyliśmy, jak wielką moc ma książka.

     • Kolejny sukces Julii z naszej szkoły !

     •  W miesiącu kwietniu nasza uczennica klasy VIII B Julia Machowska  zdobyła  tytuł  Finalisty Konkursu Kuratoryjnego z geografii ,który odbył się w Rzeszowie. Konkurs przebiegał w III etapach. Poziom konkursu był bardzo wysoki , trzeba  było  opanować bardzo trudny materiał  z geografii zakresu geografii fizycznej oraz regionalnej. Do  III etapu   przeszło tylko 70  najlepszych  uczniów  z całego województwa podkarpackiego. Julia jako jedyna  uczennica  szkół krośnieńskich reprezentowała  nasze miasto. Gratuluję sukcesu i ogromnej wiedzy geograficznej.                                                                                                                                                              Życzymy dalszych sukcesów  Dorota Godek

                         

       

     • Lekcja biblioteczna

     • 9 maja 2022 r. uczniowie klasy Ia byli na kolejnej lekcji w Bibliotece Publicznej w ramach projektu "Uczeń odkrywca". Zajęcia odbyły się w Tygodniu Bibliotek. Lekcja dotyczyła podróży małej reporterki Neli po świecie. Uczniowie na globusie odnajdywali miejsca podróży bohaterki książek.Mieli okazję posłuchać fragmantów  ciekawych pozycji czytanych przez Panią bibliotekarkę.

     • Tydzień bibliotek 8-15 maja

     • 5 maja uczniowie klasy Ia w ramach projektu "Uczeń odkrywca" byli na lekcji w Bibliotece Publicznej. Dzieci przez gry i zabawy poznawały drogę powstawania książki. Utrwaliły posiadane wiadomości na temat roli czytelnictwa w życiu człowieka. W drugiej części spotkania dzieci uczyły się "programować" drogę robota na planszy.

     • Akademia z okazji Narodowego Święta 3 Maja

     •                                     

                      29 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez p. Bernadetę Dziadosz i p. Iwonę Pelczar.

      Cała społeczność szkolna miała okazję wysłuchać wierszy i pieśni patriotycznych oraz uczestniczyć w żywej lekcji historii. Akcja prezentowanych scenek rozgrywała się we współczesności, ale „przybyli goście z zaświatów” – Konstytucja 3 Maja i król Stanisław August Poniatowski z siostrą Izabelą Branicką- opowiadali zebranym o ówczesnych ważnych wydarzeniach historycznych. Przybliżyli okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Dopełnieniem akademii była prezentacja multimedialna pochodząca z Zamku Królewskiego w Warszawie, przybliżająca jeszcze dokładniej ciekawostki i szczegóły dotyczące Konstytucji 3 Maja.

     • W teatrze

     • W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” uczniowie klasy II B w kwietniu realizowali zadanie z modułu I „W Krainie Muz - Z wizytą w teatrze”. Po zapoznaniu się z osobami biorącymi udział w pracy nad przedstawieniem teatralnym wyruszyli na spektakl Narodowego Teatru Edukacyjnego pt. „Piękna i Bestia”. Po powrocie wykonali piękne plastyczne ilustracje, które zamieścili na wystawie.

     • Chińskie wachlarze.

     • W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Z kulturą mi do twarzy”  uczniowie klasy II B w styczniu realizowali zadanie z modułu II "Kultury Świata -Chińskie wachlarze”. Poznali historię wachlarzy, ich rodzaje, materiały użyte do wyrobu, a na zakończenie wykonali samodzielnie papierowe wachlarze, które ozdobili według własnego pomysłu.

     • Sukces Julii w konkursie językowym

     • Z przyjemnością informujemy, że uczennica naszej szkoły Julia Machowska zdobyła 3 miejsce w Wojewódzkim Konkursie im. Jacoba i Wilhelma Grimmów organizowanym przez Miejski Zespół Szkół nr 4 w Krośnie. Konkurs obejmował wiadomości leksykalno-gramatyczne z języka niemieckiego oraz wiedzę o krajach niemieckojęzycznych. W konkursie brało udział kilkadziesiąt uczniów z całego województwa. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 12 kwietnia. Do konkursu przygotowała Julię Pani Wioletta Sawińska.

      Serdeczne gratulacje dla Julki !!!

     • Nasza szkoła organizuje konkurs Młody Poliglota

     • 27 kwietnia o godzinie 9.00 nasza szkoła organizuje konkurs "Młody Poliglota". Serdecznie zapraszamy ósmoklasistów krośnieńskich szkół podstawowych do sprawdzenia swojej wiedzy językowej. Uczniowie będą mieli za zadanie rozwiązać test leksykalno-gramatyczny z języka niemieckiego i angielskiego. Jest to doskonała okazja na sprawdzenie swoich umiejętności przed egzaminem ósmoklasisty z języka obcego oraz przed wyborem grup językowych w szkołach średnich. Na uczniów czekają atrakcyjne nagrody. 

       

       

       

       

     • ZAŚWIEĆMY NA NIEBIESKO – KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

     •  

      Kwiecień to miesiąc, w którym dużo mówi się o autyzmie. 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. Celem tego święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat AUTYZMU, ponieważ jest to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Na autyzm nie ma lekarstwa. W samej Europie rozpowszechnienie spektrum autyzmu to ok. 1 na 100 dzieci. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Osoby ze spektrum autyzmu inaczej postrzegają świat i ludzi, ale tak samo jak wszyscy zasługują na zrozumienie i szacunek.

      Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami ze spektrum. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w weekend, wydarzenie obchodziliśmy w poniedziałek 4 kwietnia. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. Na korytarzach została zawieszona gazetka na temat autyzmu oraz plakaty informujące, jakie zaburzenia posiadają osoby ze spektrum i z Zespołem Aspergera. Ponadto wychowawcy przeprowadzili lekcje wychowawcze w swoich klasach, na których uczniowie mogli obejrzeć wiele interesujących prezentacji i filmów na temat autyzmu.

     • W baśniowym świecie Marii Konopnickiej

     • 5 kwietnia br. uczniowie klas I-III mogli sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości utworu Marii Konopnickiej
      "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Po raz pierwszy o przygodach gęsiareczki i jej towarzyszy młodzi czytelnicy mogli przeczytać w 1896 r. Przez wiele następnych lat był to utwór, na którym wychowały się pokolenia Polaków. Odkąd został usunięty z kanonu lektur, niewielu młodych ludzi (zarówno tych starszych, jak i tych młodszych) zna historię Marysi. Niewielu też uczniów klas I-III przeczytało tę opowieść. Główną przeszkodą w zrozumieniu utworu był język, Konopnicka tworzyła bowiem głównie w XIX w., kiedy to w języku polskim występowało wiele słów dziś niezrozumiałych dla młodych ludzi.

      23 maja 2022 roku przypadnie 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, twórczynię "Roty", mianem patronki roku 2022.                                                             
            Aby upamiętnić pisarkę i przypomnieć jedno z jej najpopularniejszych dzieł, pani Barbara Stanek wspólnie z panią Dorotą Rec (z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznbej. Filia nr 7) zorganizowały konkurs zatytułowany "W baśniowym świecie Marii Konopnickiej". Uczniowie mieli za zadanie poprawnie zaznaczyć 31 odpowiedzi ze znajomości utworu "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Należy pogratulować naszej wspaniałej piątce za wykazanie się wiedzą o bohaterach baśniowej historii: 

      I miejsce: Jagoda Sysak

      II miejsce: Julia Markowicz i Gabriel Lech

      wyróżnienia: Jagoda Nowak i Daria Półchłopek. 

              Twórczość Marii Konopnickiej zasługuje na większą uwagę (zwłaszcza w tym roku), dlatego też dla naszych uczniów (młodszych i starszych) przygotujemy kolejne konkursy, aby przypomnieć sylwetkę i dorobek literacki pieśniarki ludu polskiego, jak nazywano poetkę.


     • Rajd pieszy na górę Ferdel

     • Grupa uczniów lubiących wędrówki piesze razem z opiekunami p.K.Zajdel i p.I.Rodyczem uczestniczyła w rajdzie na górę Ferdel. 8.04.22 r. mimo rannego deszczu razem z przewodnikiem beskidzkim przeszli trasę z Wapiennego na szczyt góry Ferdel. Tam z wysokiej wieży widokowej mieli okazję tego dnia podziwiać piękne widoki w tle z panoramą Tatr - ośnieżone szczyty były wyjątkowo widoczne.

      Następnie czarnym szlakiem zeszli do Folusza gdzie czekały na nich smaczne frytki i autobus powrotny. W doskonałych humorach mlodzi turyści z SP 12 dotarli po 15.00 do Krosna pytając opiekunów " kiedy kolejny taki fajny rajd?".

     • Kaja Szumielewicz laureatką konkursu z języka polskiego

     •  

      Z wielką radością informujemy, że uczennica naszej szkoły – Kaja Szumielewicz została laureatką konkursu z języka polskiego, którego organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Do konkursu naszą uczennicę przygotowała pani Bernadeta Dziadosz.

      Gratulujemy Kai tego wielkiego sukcesu!!!

     • Prima Aprilis - dzień bez plecaka

     • 1 kwietnia w szkole niemile widziane były plecaki. Trzeba było wysilić trochę głowę, by jakoś przynieść do szkoły potrzebne przedmioty. Podręczniki wraz z przyborami znalazły się więc w: torbach, koszykach, pudełkach, workach, a nawet przyjechały na hulajnodze.

     • Dzień Życzliwości i Pokoju "Calling for Peace - Wołanie o Pokój"

     • 28 marca odbyło się kolejne spotkanie uczniów klas piątych Specjalnego Ośrodka z naszymi uczniami. Był to szczególny dzień bo zostały zniesione niemal wszystkie obostrzenia i mogliśmy się cieszyć wspólnym spotkaniem. Świętowaliśmy Dzień Życzliwości , jak również włączyliśmy się w działania w ramach projektu „Calling for Peace - „Wołanie o Pokój”.

      Młodzież z SOSW wraz z opiekunami zostali przywitani przez pana wice dyrektora Mariusz Świerada, a następnie zobaczyli występ szkolnego chóru pod kierunkiem p. Iwony Pelczar oraz taniec współczesny w wykonaniu Nadii Jaworskiej z kl VII a. Kolejnym punktem była integracja dzieciaków z uczniami klas młodszych I-III . Wszyscy wspólnie wykonywaliśmy plakaty pokoju. Były też piernikowe, życzliwe warsztaty , które poprowadziła nasza pani pedagog tworząc z dziećmi piękne piernikowe uśmieszki. Starsze klasy wykonały niebiesko - żółte łańcuchy życzliwości i pokoju, by wesprzeć dzieci i młodzież z Ukrainy (zwłaszcza te które uczą się w naszej szkole) , w tak trudnym i niepewnym dla nich czasie. SP 12 i SP 11 to dwie różne szkoły ale łączy nas miłość do drugiego człowieka. Niech atmosfera życzliwości i otwartości na drugiego człowieka przełamie wszystkie bariery a tolerancja zagości w naszych sercach. Pokażmy, że różność nasz łączy a nie dzieli, a postawa życzliwości wprowadza pokój.

     • Eliminacje szkolne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej


     • W dniu 22.03.2022r. odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej przygotowany we współpracy z OSP – Turaszówka.  Do konkursu przystąpiły osoby z II kategorii wiekowej klasy V-VIII i składał się z 2 etapów. Pierwszą część stanowił test pisemny złożony z 25 pytań. Druga część -  praktyczna polegała na wypowiedzi ustnej na wylosowane przez uczestnika pytania, które dotyczyły wiedzy ogólnej, pierwszej pomocy oraz rozpoznawania sprzętu pożarniczego.                                                                                             Podczas rywalizacji wyłoniono uczniów, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w etapie miejskim. A są nimi:

      Kategoria II klasy V-VIII

      I miejsce Julia Chochołek

      II miejsce Nikola Gancarz

      III miejsce Mikołaj Sanocki

      Gratulujemy uczniom i życzymy powodzenia!

      Składamy serdeczne podziękowania dla strażaków z OSP Turaszówka  za pomoc w przeprowadzeniu konkursu oraz za udostępnienie sprzętu pożarniczego.

     • Indywidualno-Drużynowe Biegi Przełajowe

     • Kolejny raz nasza szkoła była organizatorem powiatowych zawodów w Indywidualno- Drużynowych Biegach Przełajowych. W zawodach wzięły udział szkoły podstawowe nr.3,7,8,10,12,14 i 15 .

      Nasza drużyna dziewczyn w kategorii klas starszych (czyli 7 i  8 kl.) w składzie M.Wałęga, K.Klosowicz, N.Gancarz, A.Trzemżalska, M.Ćwian i L.Borcz zajęła drugie miejsce i zakwalifikowała się do kolejnego rejonowego etapu.

      Gratulujemy !

      Nasi chłopcy (K.Wilusz,Sz.Ginalski, I.Jaszczor, F.Haniebnik, J.Borowski, N.Styś) w tych samych zawodach zajęli czwarte miejsce.

     • I miejsce dziewczyn w zawodach w Piłce Ręcznej

     • 21.03.22 r. nasza szkoła była organizatorem Powiatowych Igrzysk w Piłce Ręcznej dziewczyn. Naszą szkołę godnie  reprezentowały : Magdalena Wałęga, Anna Szafran, Lena Borcz, Małgorzata Frydrych, Julia Machowska, Kinga i Łucja Kłosowicz, Anna Wilk, Katarzyna Grabska, Nikola i Weronika Gancarz, Oliwia Tokarczyk pod opieką p. K.Zajdel. Dziewczyny rozegrały dwa mecze. Pierwszy zremisowały i o ich zwycięstwie zadecydowały rzuty karne natomiast drugi mecz dziewczyny wygrały zdecydowanie bo 10:0. I miejsce naszych dziewczyn dało im awans z powiatów do rejonów, które odbędą się w Sieniawie.Gratulujemy szkolnej drużynie dziewcząt !