• Nasza uczennica zdobywa medal Mistrzostw Polski

     • Magdalena Wałęga uczennica klasy VIIIa i zawodniczka krośnieńskiego klubu SKORPION Judo Krosno zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski młodziczek i młodzików w judo. Zawody odbywały się w dniach 29-30 października w Kielcach. Do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechało 550 zawodników i zawodniczek w wieku młodzika (roczniki 2007 i 2008). W kategorii wagowej Magdaleny (do 57kg) rywalizowało 38 zawodniczek. Madzia stoczyła 5 walk: 4 wygrane z zawodniczkami z Rybnika, Warszawy (dwie) i Torunia, przegrała półfinał z zawodniczką z Warszawy.

      Dla Magdy jest to pierwszy rok startów w kategorii młodzika i pierwsze Mistrzostwa Polski.

      Wielkie gratulacje i brawa dla Magdy!!!

     • Lekcja biblioteczna-klasa II A

     • 9 listopada uczniowie klasy II A byli w Bibliotece Publicznej na lekcji, która dotyczyła  Narodowego  Święta Niepodległości.Dzieci miały możliwość poszerzenia swoich wiadomości. Z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o drodze Polski do niepodległości, popartego fragmentami różnych książek i ilustracjami.Na zakończenie zajęć sprawnie i poprawnie udzielały odpowedzi na pytania  dotyczące tego tematu,zadawane przez Panią bibliotekarkę.Były to już kolejne zajęcia  tej klasy w  Bibliotece Publicznej w ramach projektu "Uczeń odkrywca". 

     • Wycieczka na cmentarz 

     • 27 października uczniowie klasy II A byli na wycieczce na cmentarzu.Dzieci zapalily znicze na grobach swoich bliskich.Odwiedziły również grób Taty koleżanki z klasy.Wycieczka poprzedzona była lekcją poświęconą  obchodom dnia Wszystkich Świętych oraz właściwemu zachowaniu na cmentarzu.Wyjście miało też związek  z realizowanym zadaniem "Dzień wspomnień i zadumy" w ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy". Było to drugie zadanie uczniów klasy II a  z tego projektu.

     • Ciekawa lekcja geografii -spotkanie z podróżnikiem” Turcja”

     • W dniu 26.10.2022 odbyło się spotkanie z podróżnikiem Panem Maciejem Krausem, członkiem grupy Trzask , założonej z ludzi odbywających wyprawy do różnych części świata i dzielących się swoimi opowieściami . Nasz gość w ciekawy sposób przedstawił relację z jego podróży do Turcji , zabierając nas w wirtualną podróż po tym dalekim , fascynującym kraju . Podróżnik opowiadał bardzo ciekawie , wzbogacając wypowiedź filmami i zdjęciami . Prezentowanym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny obrazujący wiele istotnych informacji i masę ciekawostek. Duże zainteresowanie wzbudziły przywiezione pamiątki m.in. strój Derwisza , w którym zaprezentował się jeden z uczniów naszej szkoły. Podczas tego spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in. o : 

      - wyglądzie Lira tureckiego czyli tureckiej waluty 

      - wielkiej rzeźbie konia trojańskiego 

       - specjalnym parzeniu herbaty  i zwyczaju , że herbatę trzeba mieszać głośno , ponieważ mieszanie cicho jest w ich stronach niekulturalne

      - wodach termalnych , które osiągają temperaturę od 40 do nawet 60°C

      - skalnym hotelu w, którym  podróżnicy  mieli przyjemność  spać

      - dolinie Kapadocji  czyli  historycznej krainie  w środkowej Turcji w centralnej części Anatolii , znanej  przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych 

      - świętym Mikołaju , który pochodził z Turcji , żył na przełomie lll i lV wieku i był biskupem Myry  czyli miejscowości, która obecnie nazywa się Demre .

      Pan  Maciej zadawał zgromadzonym uczniom liczne pytania , nagradzając trafne odpowiedzi słodyczami . Dla uczniów była to naprawdę porywająca eskapada , chociaż nie odbyli jej w rzeczywistości. Dziękujemy serdecznie za tą wspaniałą podróż pełną niezwykłych ciekawostek . Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

       

       

     • Projekt edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy"- klasa II A

     • W ostatnim tygodniu października uczniowie klasy II A wykonali pierwsze zadanie w ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy".Było to zadanie "Młodsi starszym pomagają".Najpierw odbyla się lekcja poświęcona sposobom niesienia pomocy osobom starszym. Dzieci podawały bardzo ciekawe propozycje, poparte przykładami z  życia.Później wykonały piękne prace plastyczne, które złożyly się na wspólny plakat.Plakat powieszono w klasie. 

     • Otwarcie Boisk!

     • Dnia 20 października br. o godz. 9.00 odbyło się uroczyste otwarcie obiektów sportowo-rekreacyjnych przy Miejskim Zespole Szkół Nr 2 w Krośnie.

      Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, Bronisław Baran – Wiceprezydent Miasta Krosna,  Zbigniew Kubit – przewodniczący Rady Miasta Krosna, Tomasz Zajdel – przewodniczący Rady Osiedla Turaszówka, Henryk Rospond – przewodniczący Zarządu Osiedla Turaszówka, Małgorzata Krężałek – przewodnicząca Rady Rodziców SP 12, Jarosław Pelczar – prezes OSP Turaszówka.
       

      Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie przez szkolny chór „Canto” hymnu szkoły.

      Następnie wystąpił gospodarz wydarzenia – Stanisław Urbowicz – Dyrektor Miejskiego Zepołu Nr 2 w Krośnie.
      „Kompleks składa się z boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, boiska wielofunkcyjnego, głównie do koszykówki i siatkówki, 39-metrowej bieżni lekkoatletycznej oraz skoczni w dal. Powstał również plac zabaw, dodatkowo sfinansowany z budżetu miasta, gdyż nie było go
      w pierwotnym projekcie. Cały kompleks jest oświetlony” – mówił w przemówieniu pan dyrektor.


      W dalszej części programu nastąpiło przecięcie wstęgi, do której Pan Prezydent Bronisław Baran zaprosił również najmłodszych uczniów.
      Obiekty sportowe poświęcił zaproszony na uroczystość Tadeusz Żygłowicz – proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i katecheta Michał Szubra.

      W części artystyczne-sportowej wystąpili:
      - uczennice kl.II w układzie tanecznym: Jagoda Nowak, Julia Janusz, Lena Rak, Daria Półchłopek,
      -Nadia Jaworska z kl.8a w tańcu freestyle,
      - uczennice kl.VIa,VIb w pokazie figur i piramid gimnastycznych: Eliza Mularz,  Kamila Jucha, Alicja Klecha, Karolina Bednarczyk, Oliwia Zawisza, Kamila Gęsiak, Aleksandra Typrowicz,
      - uczniowie klas młodszych w układzie tanecznym przygotowanym przez instruktorkę zespołu Salart Julię Kobiałkę,
      - tegoroczne wicemistrzynie świata , których trenerem jest absolwentka szkoły, założycielka
      i właścicielka zespołu Salart Paulina Nowacka-Sałata.

       

      Po prezentacjach nastąpiły symboliczne strzały do bramki i kosza. Konkurencja w wykonaniu zaproszonych gości oraz Dyrekcji wzbudziła wiele entuzjazmu, zwłaszcza, że goli broniła Maja Jaracz – uczennica kl.VIb i reprezentantka szkółki piłkarskiej Beniaminek GIRLS.
       

      Po uroczystościach na boiskach goście zaproszeni zostali na poczęstunek przygotowany przez nauczycieli i Rodziców.

       

      Pragniemy raz jeszcze podziękować wszystkim, dzięki którym mogły te boiska powstać. Przede wszystkim tym, którzy na nas głosowali w budżecie obywatelskim, OSP Turaszówka, za jakże ważny udział w akcji promocyjnej, Parafii, Radzie i Zarządowi Osiedla Turaszówka, oraz władzom Miasta Krosna.

       

      Serdecznie dziękujemy.
       

     • Z wizytą w muzeum

     • Dnia 13 października 2022 r. uczniowie klas III a i  III b, pod opieką p. B. Tarnawskiej i p. K. Kubal zwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Celem wycieczki było przybliżenie uczniom postaci wybitnej pisarki i poetki w związku z obchodzonym Rokiem Marii Konopnickiej. Uczniowie wysłuchali prelekcji o jej twórczości, a następnie zwiedzili dworek, w którym pisarka spędziła ostatnie lata życia. Wycieczka zakończyła się spacerem po otaczającym muzeum parku.

     • "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny"

     • Uczniowie klas pierwszych z wychowawcami wzięli udział w corocznej akcji edukacyjnej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Wydarzenie pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna odbyło się 17 października w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

     • Pierwszaki na wycieczce! :)

     • W październiku klasy pierwsze pojechały na wycieczkę integracyjną do Zagrody Szmer w Godowej. Pogoda była wymarzona!

      Spędziliśmy wspólnie czas na świeżym powietrzu bawiąc się na placu zabaw, skacząc po balach siana, budując pociągi z dyni i oglądając zwierzęta mieszkające w zagrodzie .Braliśmy także udział w warsztatach kiszenia kapusty. :)

      Przejażdżka bryczką dała możliwość podziwiania wyjątkowych krajobrazów.

      Towarzyszyły nam pozytywne emocje oraz dobry humor! :)

     • Ślubowanie Klas Pierwszych

     • Pierwszoklasiści Szkoły Postawowej nr 12 w Krośnie mogą z dumą powiedzieć, że są już pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Za nimi uroczyste pasowanie na ucznia! Dzieci przed ślubowaniem pokazały, że są gotowe do rozpoczęcia szkolnej przygody - zaprezentowały piosenki i wierszyki, do których przygotowały się znakomicie. W tej ważnej chwili towarzyszyli im dumni rodzice, nauczyciele oraz Pan Dyrektor. :)

     • Z wizytą w teatrze

     • Dnia 5 października 2022 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły, pod opieką p. M. Machnik, p. B. Dziadosz i p. I. Rodycza, pojechali na wycieczkę do Krakowa. Najważniejszym punktem programu było obejrzenie sztuki „Chory z urojenia” w Teatrze im. J. Słowackiego – w ramach realizacji międzynarodowego projektu „Z kulturą mi do twarzy”.

      Kraków przywitał uczniów i nauczycieli piękną pogodą. W jesiennej aurze zwiedzili oni Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie wysłuchali wnikliwej i interesującej opowieści przewodnika o poszczególnych samolotach. Ochotnicy mogli nawet wejść do helikoptera, który służył naszemu papieżowi Janowi Pawłowi II podczas Jego pielgrzymek do ojczyzny. W dalszej części uczestnicy wycieczki udali się do Galerii Krakowskiej na ciepły posiłek, a kolejno na Rynek, który w tle zapadającego zmroku prezentował się przepięknie. Ostatnim i najważniejszym punktem programu była wizyta w Teatrze im. J. Słowackiego, gdzie wszyscy obejrzeli sztukę „Chory z urojenia” Moliera. W roli głównej wystąpił znany aktor Andrzej Grabowski, który doskonale, w humorystyczny sposób, oddał perypetie tej postaci. Dwugodzinna komedia rozbawiła publiczność, jednocześnie ucząc racjonalnego podejścia do życia i przestrzegając przed intrygami rodzinnymi. Dla naszych uczniów było to pierwsze doświadczenie  z kulturą żywego słowa i grą profesjonalnych aktorów. Miejmy nadzieję, że dobry spektakl w eleganckim wnętrzu teatru był zachętą i promocją sztuki na przyszłość.   

     • NA WĘGIERSKIM TRAKCIE

     • 11 października uczniowie klasy IVA wraz z wychowawcą R. Trznadel  wybrali się na wycieczkę do Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Wędrówkę rozpoczęli w miejscowości Szklary, gdzie ma początek ścieżka historyczno - krajobrazowa "Na Węgierskim Trakcie". W drodze towarzyszyła im miła pani przewodnik, która opowiadała o przeszłości szlaku, jak również o spotykanej po drodze roślinności oraz pomagała rozpoznać zauważone na szlaku tropy zwierząt. Ścieżka przyrodnicza doprowadziła ich do Jaślisk, gdzie zwiedzili Muzeum Regionalne  Kuźnia Tradycji. Zamieszczone w nim eksponaty pomogły  zobaczyć jak się dawniej żyło w Jaśliskach. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły wszystkim mieszczące się pod jaśliskim rynkiem piwnice, do których mieli okazję wejść. Kolejną atrakcją było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Na koniec zobaczyli jeszcze interaktywną ekspozycję edukacyjną mieszczącą się w Zespole Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli. Cały dzień uczestnikom wycieczki dopisywała  zarówno dobra pogoda jak i humor, co widać na zamieszczonej fotorelacji. 

     • Wycieczka integracyjna klasy IV b

     • W piątek 7.10.22 r. klasa lV b wybrała się na wycieczkę z wychowawcą K.Zajdel i panią A.Mrozek. Pojechali przez Duklę do Jasionki skąd czerwonym szlakiem wędrowali na górę Cergową 716 m.n.p.m. Przy pięknej słonecznej pogodzie uczniowie podziwiali widoki z drewnianej wieży. Po zejściu do Dukli klasa udała się na pyszną pizzę. Mimo lekkiego zmęczenia ( naliczyli kroki - 10 km)wszyscy podziwiali piękne jesienne kolory, zbierali liście, obserwowali małe (żuki, biedronki) i duże zwierzęta (sarny). W doskonałych humorach wrócili pod szkołę.

     • (Nie)zwykła matematyka

     • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym (Nie)zwykła matematyka. Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową i jest odpowiedzią na często zadawane pytania przez uczniów "a do czego nam się ta wiedza przyda, po co się tego uczymy". Głównym celem projektu jest kształcenie inicjatywy i pomysłowości w rozwiązywaniu problemów, rozwijanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

     • Dzień Głośnego Czytania

     •      29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma w naszym kraju 20-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.  W naszej szkole w tym dniu zorganizowany został konkurs głośnego czytania klas I-IV. Inicjatorką konkursu była pani Barbara Stanek, która wraz z panią Aleksandrą Bogaczyk zasiadła w jury. 

      Głośne czytanie wymaga od nas umiejętności posługiwania się słowem; należy czytać płynnie, odpowiednio modulując głos. To właśnie tę umiejętność w dużym stopniu opanowali nasi uczestnicy konkursu. Wielu z nich można nazwać wirtuozami słowa; to laureaci i wyróżnieni:

       Laureaci:

       Szymon Krygowski (kl.I)

       Emilia Kozubek (kl.II)

       Amelia Barć (kl.III)

      Jagoda Sysak (kl.IV)

       Wyróżnieni:

       Jan Brzozowski (kl.I)

       Jagoda Nowak (kl.II)

       Julia Markowicz (kl.III)

       Tobiasz Rospond (kl.IV)

      W konkursie wzięli także udział: Olga Stączek, Elżbieta Krawczyk, Franciszek Kłosowicz, Paweł Krawczyk,  Lena Smyka, Lena Jucha, Jakub Smyka, Lena Krystofiak, Kamila Sajdak, Anna Masłyk, Wiktoria Bury, Adam Włodyka, Milena Kubit, Tymoteusz Głód, Miłosz Kozubek, Radosław Krygowski.

            Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie i życzymy tego, aby to zagłębianie się w czytane słowo pozwoliło im na niezwykłą podróż...

      Na zakończenie jeszcze kilka słów, jak działa głośne czytanie:

      1. Poprawia samopoczucie.

      2. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację.

      3. Zwalcza nieśmiałość.

      4. Chroni mózg.

      5. Zwiększa zasób słów.

      6. Poprawia naszą pamięć.

      Czytanie książek (także ciche) przedłuża życie. 

     • Dzień Chłopaka w klasie II a

     • 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka.W klasie II a dziewczynki pamiętały o tym dniu. Złożyły swoim kolegom życzenia i wręczyły upominki. Chłopcy byli bardzo zadowoleni.

     • Wycieczka do Zagrody "Szmer"

     • 28 września uczniowie klasy IIa i IIb byli na wycieczce w Zagrodzie "Szmer" w Godowej.Dzieci samodzielnie dokarmiały zwierzęta, kisiły kapustę, bawiły się na polu z dyniami - konkurs na najdłuższy pociąg z dyni.Każda grupa przywiozla do klasy ogromną dynię. Był też przejazd bryczką  po okolicy i oglądanie jesiennego krajobrazu .Dużą  radość sprawiły dzieciom zabawy i gry w terenie.Wycieczka była bardzo udana.Pogoda dopisała wyjątkowo.Humory uczniów również.

     • Talenciaki

     • Zachęcamy do wspierania nas w akcji „Szkoły pełne talentów”Jeśli robicie Państwo zakupy w sieciach „Lidl” to za każde wydane 50 zł (w tym przynajmniej jedno warzywo lub owoc) otrzymacie „talenciaka”, którego można przekazać wybranej szkole

      .Zachęcamy, by wybierali Państwo Szkołę Podstawową nr 12 Klient może przypisać zgromadzone Talenciaki do wybranych szkół w następujący sposób::1. Skanując aparatem swojego smartfona kod QR znajdujący się na odwrocie Talenciaka, wybrać Placówkę Oświatową beneficjenta i przypisać do niej Talenciaka.2. Wchodząc na stronę Kampanii lidl.pl/Szkoly w przeglądarce internetowej wybrać żądaną Placówkę Oświatową po przekierowaniu na szkoly.lidl.pl , przepisać kod alfanumeryczny znajdujący się na Talenciaku, a następnie przypisać Talenciak do Placówki Oświatowej będącej beneficjentem Talenciaka.3. W przypadku problemów technicznych z przypisaniem Talenciaka do wybranej Placówki Oświatowej, Klient ma prawo skorzystać z pomocy infolinii pod nr+48 22 262 99 00 w godzinach od 8:00 do 16:00.4. Umieścić Talenciaka w fizycznej formie w specjalnie przygotowanych do tego celu pojemnikach usytuowanych w danej Placówce Oświatowej (np. w sekretariacie)Szczegóły akcji na stronie:  https://www.lidl.pl/c/szkoly/s10012469Z góry dziękujemy wszystkim, którzy przekażą „talenciaki” dla nas!Jeśli uda się nam uzbierać odpowiednią ilość wymienimy je na pomoce lub sprzęt dla szkoły.

      Obszar załączników

     • Komunikat Straży Miejskiej

     • DRODZY RODZICE !

               Rozpoczynający się rok szkolny jest okresem, w którym zarówno dzieci z miasta, jak i terenów wiejskich, uczęszczające do szkoły stanowią grupę narażoną na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Wzorem lat ubiegłych Straż Miejska i Policja podejmuje w tym okresie wzmożone działania profilaktyczne pod nazwą

       

      "BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"

               Dziecko idąc do szkoły, wracając ze szkoły do domu, bawiąc się na podwórku, przebywając samo w domu, może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Zagrożenia ze strony kierujących pojazdami, kontakt z osobą obcą, dealerem narkotyków, rozboje, pobicia, wymuszenia pieniędzy (zastraszanie, grożenie pobiciem), a także przypadki obecności bezpańskich psów na naszych ulicach - to kilka, z wielu niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci, pozostające bez opieki rodziców. Brawura, lekkomyślność, brak doświadczenia, a także nieświadomość istniejących niebezpieczeństw - skutkuje niejednokrotnie tragicznymi wydarzeniami. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym
      z priorytetowych zadań, przed którym staje  Policja i  Straż Miejska.
               Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to również zadanie rodziców.
      To My, Rodzice powinniśmy uświadomić sobie zagrożenia, na jakie narażone jest nasze dziecko. Od naszej postawy, od tego, czy będziemy umieli nauczyć je radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poczucia odpowiedzialności za siebie, swój dom i bliskich zależeć może bardzo wiele. To My, Rodzice powinniśmy przestrzegać pewnych zasad - bądźmy dla dzieci wzorem prawidłowego postępowania w każdej sytuacji. Pamiętajmy, że od nas, dzieci przejmują wzory zachowań. Należy pamiętać, że jedynie dziecko świadome zagrożeń będzie unikać nierozsądnych zachowań
      i skutecznie chronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.
               Prosimy o zapoznanie się z naszymi poradami, aby wspólnie podjąć wyprzedzające działania zapobiegawcze.

      BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY / DOMU

               Bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły/domu, można zwiększyć poprzez:
      -  wybór najbezpieczniejszej trasy, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia przez jezdnie, tory kolejowe, kładki, wykopy, oświetlenie ulic. Przypomnienie dziecku, że nie można zbaczać ze wspólnie ustalonej trasy,
      -  wpajanie odpowiedniej wiedzy i nawyków z zakresu ruchu drogowego. Ucząc przepisów ruchu drogowego sami musimy zgodnie z nimi postępować,
      -   nie dawanie dziecku do szkoły większych kwot pieniędzy, co uchroni je przed możliwością stania się ofiarą kradzieży. Dziecko musi wiedzieć, że nie powinno się zostawiać w kieszeni kurtki pieniędzy oraz kluczy do mieszkania. O utracie kluczy dziecko powinno niezwłocznie powiadomić rodziców;    

       -  natychmiastowe reagowanie i zawiadomienie Policji lub Straży Miejskiej, oraz dyrekcji szkoły, gdy dziecko zacznie być prześladowane przez starszych kolegów, którzy wymuszają pieniądze lub inne rzeczy strasząc, grożąc pobiciem, lub w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo;

      - zwrócenie uwagi dzieciom na zagrożenia ze strony osób OBCYCH:
      • dziecko nie powinno przyjmować od OBCYCH słodyczy, napojów oraz prezentów;
      • nie może mówić OBCYM o tym, gdzie mieszka;                                            pod żadnym pozorem nie powinno iść z osobą nieznajomą w jakiekolwiek miejsce przez nią wskazane, wsiadać do samochodu OBCEGO;
      • nie powinno zatrzymywać się przy osobie OBCEJ, jeśli w pobliżu nie ma ludzi;
      • jeśli OBCY będzie próbował je zatrzymać powinno biec w kierunku, gdzie są ludzie (do sklepu, na pocztę, itp.), jeśli będzie taka potrzeba - nie wstydzić się wołać o pomoc. Nie powinniśmy straszyć dziecka strażnikiem miejskim czy też policjantem - w razie zagrożenia nie zechce prosić
      o pomoc funkcjonariusza - osoby, której się boi, do której nie ma zaufania.
               Aby uniknąć pogryzienia dziecka przez psy nauczmy je, że:
      -  nie wolno dotykać i głaskać psów bezpańskich lub obcych, bez zgody właściciela;
      -  nie powinno się przeszkadzać psu w jedzeniu; nie należy zabierać przedmiotów pilnowanych przez psa;

      - nie można drażnić zwierząt, bić i rzucać w nie kamieniami.
               Jeśli zauważysz obce dziecko w tarapatach, nie przechodź obojętnie! Zainteresuj się, spróbuj pomóc - w razie potrzeby zadzwoń na Policję 112, 997 lub do Straży Miejskiej 013 47 43 607 lub alarmowy 986. Możesz zapobiec nieszczęściu.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego

     • Rok szkolny 2022/2023 w naszej szkole rozpocznie się msza świętą w kościele parafialnym w Turaszówce o godz. 8.00 w dniu  1 września 2022 (czwartek).Po mszy (ok. godz. 9.00) spotkanie z wychowawcami w klasach.Życzymy udanej końcówki wakacji i wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.