• Sukces Julii w konkursie językowym

     • Z przyjemnością informujemy, że uczennica naszej szkoły Julia Machowska zdobyła 3 miejsce w Wojewódzkim Konkursie im. Jacoba i Wilhelma Grimmów organizowanym przez Miejski Zespół Szkół nr 4 w Krośnie. Konkurs obejmował wiadomości leksykalno-gramatyczne z języka niemieckiego oraz wiedzę o krajach niemieckojęzycznych. W konkursie brało udział kilkadziesiąt uczniów z całego województwa. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 12 kwietnia. Do konkursu przygotowała Julię Pani Wioletta Sawińska.

      Serdeczne gratulacje dla Julki !!!

     • Nasza szkoła organizuje konkurs Młody Poliglota

     • 27 kwietnia o godzinie 9.00 nasza szkoła organizuje konkurs "Młody Poliglota". Serdecznie zapraszamy ósmoklasistów krośnieńskich szkół podstawowych do sprawdzenia swojej wiedzy językowej. Uczniowie będą mieli za zadanie rozwiązać test leksykalno-gramatyczny z języka niemieckiego i angielskiego. Jest to doskonała okazja na sprawdzenie swoich umiejętności przed egzaminem ósmoklasisty z języka obcego oraz przed wyborem grup językowych w szkołach średnich. Na uczniów czekają atrakcyjne nagrody. 

       

       

       

       

     • ZAŚWIEĆMY NA NIEBIESKO – KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

     •  

      Kwiecień to miesiąc, w którym dużo mówi się o autyzmie. 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. Celem tego święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat AUTYZMU, ponieważ jest to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Na autyzm nie ma lekarstwa. W samej Europie rozpowszechnienie spektrum autyzmu to ok. 1 na 100 dzieci. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Osoby ze spektrum autyzmu inaczej postrzegają świat i ludzi, ale tak samo jak wszyscy zasługują na zrozumienie i szacunek.

      Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami ze spektrum. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w weekend, wydarzenie obchodziliśmy w poniedziałek 4 kwietnia. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. Na korytarzach została zawieszona gazetka na temat autyzmu oraz plakaty informujące, jakie zaburzenia posiadają osoby ze spektrum i z Zespołem Aspergera. Ponadto wychowawcy przeprowadzili lekcje wychowawcze w swoich klasach, na których uczniowie mogli obejrzeć wiele interesujących prezentacji i filmów na temat autyzmu.

     • W baśniowym świecie Marii Konopnickiej

     • 5 kwietnia br. uczniowie klas I-III mogli sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości utworu Marii Konopnickiej
      "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Po raz pierwszy o przygodach gęsiareczki i jej towarzyszy młodzi czytelnicy mogli przeczytać w 1896 r. Przez wiele następnych lat był to utwór, na którym wychowały się pokolenia Polaków. Odkąd został usunięty z kanonu lektur, niewielu młodych ludzi (zarówno tych starszych, jak i tych młodszych) zna historię Marysi. Niewielu też uczniów klas I-III przeczytało tę opowieść. Główną przeszkodą w zrozumieniu utworu był język, Konopnicka tworzyła bowiem głównie w XIX w., kiedy to w języku polskim występowało wiele słów dziś niezrozumiałych dla młodych ludzi.

      23 maja 2022 roku przypadnie 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, twórczynię "Roty", mianem patronki roku 2022.                                                             
            Aby upamiętnić pisarkę i przypomnieć jedno z jej najpopularniejszych dzieł, pani Barbara Stanek wspólnie z panią Dorotą Rec (z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznbej. Filia nr 7) zorganizowały konkurs zatytułowany "W baśniowym świecie Marii Konopnickiej". Uczniowie mieli za zadanie poprawnie zaznaczyć 31 odpowiedzi ze znajomości utworu "O krasnoludkach i sierotce Marysi". Należy pogratulować naszej wspaniałej piątce za wykazanie się wiedzą o bohaterach baśniowej historii: 

      I miejsce: Jagoda Sysak

      II miejsce: Julia Markowicz i Gabriel Lech

      wyróżnienia: Jagoda Nowak i Daria Półchłopek. 

              Twórczość Marii Konopnickiej zasługuje na większą uwagę (zwłaszcza w tym roku), dlatego też dla naszych uczniów (młodszych i starszych) przygotujemy kolejne konkursy, aby przypomnieć sylwetkę i dorobek literacki pieśniarki ludu polskiego, jak nazywano poetkę.


     • Rajd pieszy na górę Ferdel

     • Grupa uczniów lubiących wędrówki piesze razem z opiekunami p.K.Zajdel i p.I.Rodyczem uczestniczyła w rajdzie na górę Ferdel. 8.04.22 r. mimo rannego deszczu razem z przewodnikiem beskidzkim przeszli trasę z Wapiennego na szczyt góry Ferdel. Tam z wysokiej wieży widokowej mieli okazję tego dnia podziwiać piękne widoki w tle z panoramą Tatr - ośnieżone szczyty były wyjątkowo widoczne.

      Następnie czarnym szlakiem zeszli do Folusza gdzie czekały na nich smaczne frytki i autobus powrotny. W doskonałych humorach mlodzi turyści z SP 12 dotarli po 15.00 do Krosna pytając opiekunów " kiedy kolejny taki fajny rajd?".

     • Kaja Szumielewicz laureatką konkursu z języka polskiego

     •  

      Z wielką radością informujemy, że uczennica naszej szkoły – Kaja Szumielewicz została laureatką konkursu z języka polskiego, którego organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Do konkursu naszą uczennicę przygotowała pani Bernadeta Dziadosz.

      Gratulujemy Kai tego wielkiego sukcesu!!!

     • Dzień Życzliwości i Pokoju "Calling for Peace - Wołanie o Pokój"

     • 28 marca odbyło się kolejne spotkanie uczniów klas piątych Specjalnego Ośrodka z naszymi uczniami. Był to szczególny dzień bo zostały zniesione niemal wszystkie obostrzenia i mogliśmy się cieszyć wspólnym spotkaniem. Świętowaliśmy Dzień Życzliwości , jak również włączyliśmy się w działania w ramach projektu „Calling for Peace - „Wołanie o Pokój”.

      Młodzież z SOSW wraz z opiekunami zostali przywitani przez pana wice dyrektora Mariusz Świerada, a następnie zobaczyli występ szkolnego chóru pod kierunkiem p. Iwony Pelczar oraz taniec współczesny w wykonaniu Nadii Jaworskiej z kl VII a. Kolejnym punktem była integracja dzieciaków z uczniami klas młodszych I-III . Wszyscy wspólnie wykonywaliśmy plakaty pokoju. Były też piernikowe, życzliwe warsztaty , które poprowadziła nasza pani pedagog tworząc z dziećmi piękne piernikowe uśmieszki. Starsze klasy wykonały niebiesko - żółte łańcuchy życzliwości i pokoju, by wesprzeć dzieci i młodzież z Ukrainy (zwłaszcza te które uczą się w naszej szkole) , w tak trudnym i niepewnym dla nich czasie. SP 12 i SP 11 to dwie różne szkoły ale łączy nas miłość do drugiego człowieka. Niech atmosfera życzliwości i otwartości na drugiego człowieka przełamie wszystkie bariery a tolerancja zagości w naszych sercach. Pokażmy, że różność nasz łączy a nie dzieli, a postawa życzliwości wprowadza pokój.