• Moje korzenie – drzewa genealogiczne klasy 4

     • W ramach międzynarodowego projektu „Z kulturą mi do twarzy” uczniowie klasy 4 wykonali drzewa genealogiczne swojej rodziny. Prace były bardzo różnorodne – w oryginalnych kształtach, bogato zdobione, niektóre zawierały zdjęcia bliskich i dokładne informacje o  przodkach. Należy zwrócić uwagę na ciekawe techniki plastyczne i szeroką gamę wykorzystanych materiałów. Prace oceniały:   p. Iwona Pelczar i p. Bernadeta Dziadosz. Chętni uczniowie prezentowali swoje drzewa genealogiczne koleżankom i kolegom z klasy, dopowiadając wiele ciekawostek na temat ich wykonania.

     • Międzynarodowy Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY

     • W marcu w naszej szkole odbył się konkurs KANGUR MATEMATYCZNY. Wyróżnienia otrzymali:

      • Tymoteusz Rospond  V B
      • Nikodem Głód  VII B
      • Stanisław Krawczyk VIII A

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Aneta Sługocka

     • Podróż w przeszłość klas II b i III a

     • 12.05.2022 r. uczniowie klasy 2b i 3a wyjechali na wycieczkę do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Podróżw przeszłość klasa II b rozpoczęła od zajęć z kaligrafii, na których dzieci poznały historię pisma i dawne przybory piśmiennicze. Dzieci ćwiczyły pisanie rysikiem na kamiennych tabliczkach, w zeszytach atramentem za pomocą pióra gęsiego, zastruganym patykiem oraz metalową stalówką. Wszyscy bardzo się starali, aby nie zrobić kleks

      W tym czasie klasa III a r zwiedzała Miasteczko Galicyjskie oraz dawną wieś. Zajrzeli do zegarmistrza, krawca, apteki i do domów bogatych i biednych mieszkańców Pogórza Bieszczadzkiego i Karpat. W terenie wiejskim obejrzeli synagogę, zagrodę kowala, wiatraki, remizę strażacką i kurną chatę. Duże zainteresowanie wzbudziła dawna szkoła. Uczniowie mieli okazję usiąść w ławkach i posłuchać ciekawych opowieści z dawnych lat. Potem nastąpiła zmiana i tym razem III a uczyła się pisania historycznymi przyborami a klasa IIb wyruszyła na przygodę z dawnym budownictwem. Wizyta w muzeum na świeżym powietrzu przyniosła nie tylko korzyści edukacyjne, ale była także doskonałym relaksem i świetną okazją do integracji. Na zakończenie uczniowie zakupili pamiątki i zjedli pyszne lody w cukierni.

     • WYNIKI KONKURSU „MŁODY POLIGLOTA”

     •  

      27 kwietnia w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny Dwujęzyczny Konkurs „Młody Poliglota” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krosna. Uczniowie klas 8 z czterech krośnieńskich szkół podstawowych zmierzyli się z testem leksykalno-gramatycznym z 2 języków obcych: niemieckiego i angielskiego. Był to także trening umiejętności przed egzaminem ósmoklasisty. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami z obu języków.

      „Młodymi Poliglotami” zostali :

      Miejsce I – Julia Machowska (SP 12)

      Miejsce II – Kinga Fejkiel (SP 15)

      Miejsce III – Olaf Bobusia (SP 15)

      oraz wyróżnieni:

      Katarzyna Łopuszańska (SP 8)

      Weronika Mierzyńska (SP 8)

      Anna Wilk (SP 12)

      Amelia Rajchel (SP 12)

      Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielom przygotowującym !!!

      19 maja odbyło się uroczyste rozdanie nagród w Miejskim Zespole Szkół Nr 2 w Krośnie. Dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczył Pan Wicedyrektor Mariusz Świerad oraz organizatorki konkursu Pani Wioletta Sawińska i Pani Katarzyna Świątek – Pytlarz.

       

     • Być kreatorem mody...

     •        13 maja 2022 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie odbyło się wręczenie nagród w XI edycji powiatowego konkursu dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem "Kreator Mody". Tegorocznym motywem przewodnim konkursu była "Moda z Recyklingu". Celem konkursu jest rozwijanie twórczej i aktywnej postawy uczniów oraz pozyskiwanie młodych talentów wśród wychowanków szkół podstawowych zainteresowanych kreowaniem mody i stylizacją ubioru. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach:

      KATEGORIA I – rysunek projektu ubioru wykonanego dowolną techniką, w której Małgorzata Frydrych zajęła 3 miejsce
      KATEGORIA II – gotowy wyrób dodatku do odzieży, np. torebka, biżuteria,
      pasek, apaszka, szalik, nakrycie głowy, broszka, w którym Aleksandra Zakrzewska otrzymała wyróżnienie

      Serdecznie gratulujemy!

     • Projekt "Kreatywne Prace Plastyczne"

     • Uczniowie świetlicy szkolnej wykonali ostatnie zadanie w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Kreatywne Prace Plastyczne”. :) Tym razem na pracach zagościły przepiękne maki. Do ich wykonania uczniowie wykorzystali  papierowe foremki do muffinek. Kolorowe i ciekawe tło powstało dzięki, nowo poznanej technice malarskiej „mokre na mokrym”, która okazała się bardzo atrakcyjna dla naszych dzieci. :)

     • Wygrana chłopców z klas ósmych w turnieju Leauge of Legends

     • W marcu uczniowie klas ósmych naszej szkoły zgłosili się do turnieju w grze Leauge of Legends organizowanego przez Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

      Eliminacje trwały dość długo bo zgłosiło się 14 drużyn z Podkarpacia. Nasi chłopcy rozgrywając w swojej grupie waleczne potyczki  awansowali  z drugiego miejsca do dalszych rozgrywek. Kolejny etap, czyli półfinały i finały odbywały się w salach komputerowych szkoły w Miejscu Piastowym. Przed finałami troszkę zwiedzania, kilka atrakcji zaprezentowanych przez gospodarzy, pizza na wzmocnienie i……następne godziny oczekiwań na werdykt. Po pierwszej potyczce przegrywaliśmy …druga- remisujemy i trzecia ….WYGRYWAMY ...Mamy pierwsze miejsce…BRAWO

      Skład drużyny o nazwie: Wizja Jest Ważna

      Miłosz Rybka

      Jakub Zawisza

      Szymon Ginalski

      Jaworski

      Igor Jaszczor

     • Ubrani w książkę

     • W związku z obchodzonym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich pani Barbara Stanek zorganizowała konkurs zatytułowany "Ubierz się w książkę". Wyniki konkursu zostały ogłoszone 29 kwietnia.

      Należało wykonać sleeveface, czyli zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki lub czasopisma częścią ciała. Dobrze wykonane sleeveface polega na odpowiednio dobranej kompozycji zdjęcia i aranżacji tła, której efektem jest złudzenie zespolenia fotografowanej postaci z graficznym motywem okładki książki.

       To wspaniała promocja książki i czytelnictwa. Oglądając fotografie przesłane przez naszych uczniów, jesteśmy pod wrażeniem ich kreatywności. Ubrani w książki zachęcają nas do sięgnięcia po dzieła, w których tak wspaniale się prezentują.  Hasło "Ubierz się w książkę" niekoniecznie dotyczy ludzi, o czym można się przekonać dzięki pomysłowości uczniów biorących udział w konkursie.

       Zachęcam zatem, aby wejść do książkowych krain razem z ich głównymi bohaterami, którzy podzielili się z nami innym spojrzeniem na książkę.

       Jury pod przewodnictwem pani Barbary Stanek, w składzie: pani Iwona Pelczar i pani Katarzyna Świątek-Pytlarz, wyłoniło sześciu laureatów i przyznało pięć wyróżnień.

       Laureaci: Katarzyna Ginter (Ania z Zielonego Wzgórza), Jagoda Sysak (Zacisze Gosi), Tobiasz Rospond (Wotum nieufności), Tymoteusz Rospond (House of cards. Ograć króla), Iwo Walaszczyk (O psie, który jeździł koleją), Pola Witalec (Ty).

       Wyróżnieni: Franciszek Goleń (Berło), Lena Jucha (Mądre bajki. Pozytywne myślenie), Daria Półchłopek (Miasto marzeń), Milan Walaszczyk (Nowe przygody skarpetek), Oliwier Witalec (Czas na Grecję).

       Gratulujemy wszystkim biorącym udział w konkursie, ponieważ dzięki nim zobaczyliśmy, jak wielką moc ma książka.

     • Kolejny sukces Julii z naszej szkoły !

     •  W miesiącu kwietniu nasza uczennica klasy VIII B Julia Machowska  zdobyła  tytuł  Finalisty Konkursu Kuratoryjnego z geografii ,który odbył się w Rzeszowie. Konkurs przebiegał w III etapach. Poziom konkursu był bardzo wysoki , trzeba  było  opanować bardzo trudny materiał  z geografii zakresu geografii fizycznej oraz regionalnej. Do  III etapu   przeszło tylko 70  najlepszych  uczniów  z całego województwa podkarpackiego. Julia jako jedyna  uczennica  szkół krośnieńskich reprezentowała  nasze miasto. Gratuluję sukcesu i ogromnej wiedzy geograficznej.                                                                                                                                                              Życzymy dalszych sukcesów  Dorota Godek

                         

       

     • Tydzień bibliotek 8-15 maja

     • 5 maja uczniowie klasy Ia w ramach projektu "Uczeń odkrywca" byli na lekcji w Bibliotece Publicznej. Dzieci przez gry i zabawy poznawały drogę powstawania książki. Utrwaliły posiadane wiadomości na temat roli czytelnictwa w życiu człowieka. W drugiej części spotkania dzieci uczyły się "programować" drogę robota na planszy.

     • Akademia z okazji Narodowego Święta 3 Maja

     •                                     

                      29 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez p. Bernadetę Dziadosz i p. Iwonę Pelczar.

      Cała społeczność szkolna miała okazję wysłuchać wierszy i pieśni patriotycznych oraz uczestniczyć w żywej lekcji historii. Akcja prezentowanych scenek rozgrywała się we współczesności, ale „przybyli goście z zaświatów” – Konstytucja 3 Maja i król Stanisław August Poniatowski z siostrą Izabelą Branicką- opowiadali zebranym o ówczesnych ważnych wydarzeniach historycznych. Przybliżyli okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Dopełnieniem akademii była prezentacja multimedialna pochodząca z Zamku Królewskiego w Warszawie, przybliżająca jeszcze dokładniej ciekawostki i szczegóły dotyczące Konstytucji 3 Maja.

     • W teatrze

     • W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” uczniowie klasy II B w kwietniu realizowali zadanie z modułu I „W Krainie Muz - Z wizytą w teatrze”. Po zapoznaniu się z osobami biorącymi udział w pracy nad przedstawieniem teatralnym wyruszyli na spektakl Narodowego Teatru Edukacyjnego pt. „Piękna i Bestia”. Po powrocie wykonali piękne plastyczne ilustracje, które zamieścili na wystawie.

     • Chińskie wachlarze.

     • W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Z kulturą mi do twarzy”  uczniowie klasy II B w styczniu realizowali zadanie z modułu II "Kultury Świata -Chińskie wachlarze”. Poznali historię wachlarzy, ich rodzaje, materiały użyte do wyrobu, a na zakończenie wykonali samodzielnie papierowe wachlarze, które ozdobili według własnego pomysłu.

     • Prima Aprilis - dzień bez plecaka

     • 1 kwietnia w szkole niemile widziane były plecaki. Trzeba było wysilić trochę głowę, by jakoś przynieść do szkoły potrzebne przedmioty. Podręczniki wraz z przyborami znalazły się więc w: torbach, koszykach, pudełkach, workach, a nawet przyjechały na hulajnodze.

     • Pierwszy dzień wiosny

     • 18 marca uczniowie klasy Ia, do których dołączyła klasa IIb, powitali wiosnę. Dzieci wybrały się nad rzeczkę, z zamiarem spalenia nie jednej, a dwóch kukiełek Marzanny. Już podczas przygotowania ogniska zapadła decyzja, że jedna z nich bardziej symbolizuje wiosnę niż zimę i w związku z tym nie może zostać spalona. Z Panią Wiosną, przy wtórze wiosennych piosenek, dzieci wróciły do szkoły. I tak przyszła wiosna 2022.

      21 marca w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole miał miejsce "dzień piżamy". Każdy mógł przyjść do szkoły w stroju do spania. Zamiast lekcji były gry i zabawy, i słodkości.

     • Dzień Kobiet w klasie Ia

     • 8 marca w klasie Ia obchodzono Dzień Kobiet. Dziewczynki otrzymały od kolegów z klasy długopisy-róże oraz słodycze. Gestem tym chłopcy sprawili koleżankom wiele radości.