• Z wizytą w muzeum

     • Dnia 13 października 2022 r. uczniowie klas III a i  III b, pod opieką p. B. Tarnawskiej i p. K. Kubal zwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Celem wycieczki było przybliżenie uczniom postaci wybitnej pisarki i poetki w związku z obchodzonym Rokiem Marii Konopnickiej. Uczniowie wysłuchali prelekcji o jej twórczości, a następnie zwiedzili dworek, w którym pisarka spędziła ostatnie lata życia. Wycieczka zakończyła się spacerem po otaczającym muzeum parku.

     • "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny"

     • Uczniowie klas pierwszych z wychowawcami wzięli udział w corocznej akcji edukacyjnej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Wydarzenie pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna odbyło się 17 października w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

     • Pierwszaki na wycieczce! :)

     • W październiku klasy pierwsze pojechały na wycieczkę integracyjną do Zagrody Szmer w Godowej. Pogoda była wymarzona!

      Spędziliśmy wspólnie czas na świeżym powietrzu bawiąc się na placu zabaw, skacząc po balach siana, budując pociągi z dyni i oglądając zwierzęta mieszkające w zagrodzie .Braliśmy także udział w warsztatach kiszenia kapusty. :)

      Przejażdżka bryczką dała możliwość podziwiania wyjątkowych krajobrazów.

      Towarzyszyły nam pozytywne emocje oraz dobry humor! :)

     • Ślubowanie Klas Pierwszych

     • Pierwszoklasiści Szkoły Postawowej nr 12 w Krośnie mogą z dumą powiedzieć, że są już pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Za nimi uroczyste pasowanie na ucznia! Dzieci przed ślubowaniem pokazały, że są gotowe do rozpoczęcia szkolnej przygody - zaprezentowały piosenki i wierszyki, do których przygotowały się znakomicie. W tej ważnej chwili towarzyszyli im dumni rodzice, nauczyciele oraz Pan Dyrektor. :)

     • Z wizytą w teatrze

     • Dnia 5 października 2022 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły, pod opieką p. M. Machnik, p. B. Dziadosz i p. I. Rodycza, pojechali na wycieczkę do Krakowa. Najważniejszym punktem programu było obejrzenie sztuki „Chory z urojenia” w Teatrze im. J. Słowackiego – w ramach realizacji międzynarodowego projektu „Z kulturą mi do twarzy”.

      Kraków przywitał uczniów i nauczycieli piękną pogodą. W jesiennej aurze zwiedzili oni Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie wysłuchali wnikliwej i interesującej opowieści przewodnika o poszczególnych samolotach. Ochotnicy mogli nawet wejść do helikoptera, który służył naszemu papieżowi Janowi Pawłowi II podczas Jego pielgrzymek do ojczyzny. W dalszej części uczestnicy wycieczki udali się do Galerii Krakowskiej na ciepły posiłek, a kolejno na Rynek, który w tle zapadającego zmroku prezentował się przepięknie. Ostatnim i najważniejszym punktem programu była wizyta w Teatrze im. J. Słowackiego, gdzie wszyscy obejrzeli sztukę „Chory z urojenia” Moliera. W roli głównej wystąpił znany aktor Andrzej Grabowski, który doskonale, w humorystyczny sposób, oddał perypetie tej postaci. Dwugodzinna komedia rozbawiła publiczność, jednocześnie ucząc racjonalnego podejścia do życia i przestrzegając przed intrygami rodzinnymi. Dla naszych uczniów było to pierwsze doświadczenie  z kulturą żywego słowa i grą profesjonalnych aktorów. Miejmy nadzieję, że dobry spektakl w eleganckim wnętrzu teatru był zachętą i promocją sztuki na przyszłość.   

     • NA WĘGIERSKIM TRAKCIE

     • 11 października uczniowie klasy IVA wraz z wychowawcą R. Trznadel  wybrali się na wycieczkę do Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Wędrówkę rozpoczęli w miejscowości Szklary, gdzie ma początek ścieżka historyczno - krajobrazowa "Na Węgierskim Trakcie". W drodze towarzyszyła im miła pani przewodnik, która opowiadała o przeszłości szlaku, jak również o spotykanej po drodze roślinności oraz pomagała rozpoznać zauważone na szlaku tropy zwierząt. Ścieżka przyrodnicza doprowadziła ich do Jaślisk, gdzie zwiedzili Muzeum Regionalne  Kuźnia Tradycji. Zamieszczone w nim eksponaty pomogły  zobaczyć jak się dawniej żyło w Jaśliskach. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły wszystkim mieszczące się pod jaśliskim rynkiem piwnice, do których mieli okazję wejść. Kolejną atrakcją było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Na koniec zobaczyli jeszcze interaktywną ekspozycję edukacyjną mieszczącą się w Zespole Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli. Cały dzień uczestnikom wycieczki dopisywała  zarówno dobra pogoda jak i humor, co widać na zamieszczonej fotorelacji. 

     • Wycieczka integracyjna klasy IV b

     • W piątek 7.10.22 r. klasa lV b wybrała się na wycieczkę z wychowawcą K.Zajdel i panią A.Mrozek. Pojechali przez Duklę do Jasionki skąd czerwonym szlakiem wędrowali na górę Cergową 716 m.n.p.m. Przy pięknej słonecznej pogodzie uczniowie podziwiali widoki z drewnianej wieży. Po zejściu do Dukli klasa udała się na pyszną pizzę. Mimo lekkiego zmęczenia ( naliczyli kroki - 10 km)wszyscy podziwiali piękne jesienne kolory, zbierali liście, obserwowali małe (żuki, biedronki) i duże zwierzęta (sarny). W doskonałych humorach wrócili pod szkołę.

     • (Nie)zwykła matematyka

     • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym (Nie)zwykła matematyka. Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową i jest odpowiedzią na często zadawane pytania przez uczniów "a do czego nam się ta wiedza przyda, po co się tego uczymy". Głównym celem projektu jest kształcenie inicjatywy i pomysłowości w rozwiązywaniu problemów, rozwijanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

     • Dzień Głośnego Czytania

     •      29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma w naszym kraju 20-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r.  W naszej szkole w tym dniu zorganizowany został konkurs głośnego czytania klas I-IV. Inicjatorką konkursu była pani Barbara Stanek, która wraz z panią Aleksandrą Bogaczyk zasiadła w jury. 

      Głośne czytanie wymaga od nas umiejętności posługiwania się słowem; należy czytać płynnie, odpowiednio modulując głos. To właśnie tę umiejętność w dużym stopniu opanowali nasi uczestnicy konkursu. Wielu z nich można nazwać wirtuozami słowa; to laureaci i wyróżnieni:

       Laureaci:

       Szymon Krygowski (kl.I)

       Emilia Kozubek (kl.II)

       Amelia Barć (kl.III)

      Jagoda Sysak (kl.IV)

       Wyróżnieni:

       Jan Brzozowski (kl.I)

       Jagoda Nowak (kl.II)

       Julia Markowicz (kl.III)

       Tobiasz Rospond (kl.IV)

      W konkursie wzięli także udział: Olga Stączek, Elżbieta Krawczyk, Franciszek Kłosowicz, Paweł Krawczyk,  Lena Smyka, Lena Jucha, Jakub Smyka, Lena Krystofiak, Kamila Sajdak, Anna Masłyk, Wiktoria Bury, Adam Włodyka, Milena Kubit, Tymoteusz Głód, Miłosz Kozubek, Radosław Krygowski.

            Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie i życzymy tego, aby to zagłębianie się w czytane słowo pozwoliło im na niezwykłą podróż...

      Na zakończenie jeszcze kilka słów, jak działa głośne czytanie:

      1. Poprawia samopoczucie.

      2. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację.

      3. Zwalcza nieśmiałość.

      4. Chroni mózg.

      5. Zwiększa zasób słów.

      6. Poprawia naszą pamięć.

      Czytanie książek (także ciche) przedłuża życie. 

     • Dzień Chłopaka w klasie II a

     • 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka.W klasie II a dziewczynki pamiętały o tym dniu. Złożyły swoim kolegom życzenia i wręczyły upominki. Chłopcy byli bardzo zadowoleni.

     • Wycieczka do Zagrody "Szmer"

     • 28 września uczniowie klasy IIa i IIb byli na wycieczce w Zagrodzie "Szmer" w Godowej.Dzieci samodzielnie dokarmiały zwierzęta, kisiły kapustę, bawiły się na polu z dyniami - konkurs na najdłuższy pociąg z dyni.Każda grupa przywiozla do klasy ogromną dynię. Był też przejazd bryczką  po okolicy i oglądanie jesiennego krajobrazu .Dużą  radość sprawiły dzieciom zabawy i gry w terenie.Wycieczka była bardzo udana.Pogoda dopisała wyjątkowo.Humory uczniów również.