W Niedzielę Palmową 24.03.2024r.odbyły się po raz kolejny XV Krośnieńskie Pola Nadziei organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum. Celem prowadzonej akcji jest wsparcie naszego Krośnieńskiego Hospicjum. W akcji wzięli udział, oczywiście jak każdego roku , wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Podaj dalej”, którzy wcześniej przygotowywali kwiaty żonkili z krepiny, a w niedzielę stanęli przy kościele w Turaszówce, rozdając wykonane kwiaty w zamian za datek do puszki. Po zakończonej kweście w sztabie akcji w RCKP czekał na wolontariuszy poczęstunek m.in. drożdżówki i gorące napoje. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszomi opiekunom oraz ofiarodawcom za wsparcie finansowe i życzliwość dla kwestujących.
Pola Nadziei
- 2
Wycieczka klas 4 do teatru
Dnia 21.03.2024r. uczniowie klas 4 a i b pod opieką wychowawców udali się do Teatru „Maska” w Rzeszowie na spektakl „Zaginiony świat”. Sztuka powstała na motywach powieści sir Arthura Conana Doyle’a. Twórcy przedstawienia, opowiadając o przygodach uczestników ekspedycji, pokazują, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach. Dzieci obserwowały na scenie grę profesjonalnych aktorów, którzy starali się oddać zmagania ojca z córką i kilkoma innymi bohaterami w dawnym świecie dzikiej Afryki zamieszkałej przez dinozaury. Było to pierwsze spotkanie uczniów z żywą sztuką. Przedstawienie prezentowało wartości takie jak: przyjaźń, zaufanie, odpowiedzialność, rodzina. W spektaklu wykorzystano unikatowe elementy scenografii, m.in. kilkumetrowej wielkości lalki dinozaurów, które wywoływały niezapomniane wrażenia wśród widzów w każdym wieku.
Pierwszy dzień wiosny w Rzeszowie był bardzo ciepły i słoneczny, co dodatkowo wprawiało wszystkich w dobry humor, a dopełnieniem wycieczki był wspólny posiłek w restauracji MCDonald’s. Miło wspominany ten wyjazd:)
Mistrzowie ortografii wśród najmłodszych
Wśród najmłodszych członków naszej społeczności szkolnej wyłonieni zostali mistrzowie ortografii. Najlepszą znajomością pisowni ortograficznej wykazali się następujący uczniowie:
I miejsce:
Emilia Kozubek (kl. III)
Jan Brzozowski (kl. II)
Liliana Rybczak i Weronika Sanocka (kl. I)
II miejsce:
Zuzanna Musiał (kl. III)
Szymon Krygowski (kl. II)
Tymon Sysak (kl. I)
III miejsce:
Jagoda Rozenbeiger (kl. III)
Dominika Zakrzewska (kl. II)
Ksawery Watychowicz (kl. I)
Gratulujemy!
Luty miesiącem bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu
Po raz kolejny w naszej szkole odbył się Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem: „Lepszy Internet zależy od Ciebie”. Dzisiejszy Internet zalewany jest treściami, które mają znamiona mowy nienawiści, hejtu i cyberprzemocy, dlatego tak ważne jest uczulenie młodego człowieka na to zjawisko. Milczenie, bierność i brak reakcji powodują, że jego sprawcy w poczuciu złudnej anonimowości, jaką daje Internet, i nie widząc reakcji ofiary i świadków, pozwalają sobie na dużo więcej niż w realnym świecie. Jak się zachować, jak reagować - edukacja młodzieży na ten temat jest niezbędna. Uczniowie w ramach Dnia bezpiecznego Internetu na lekcjach informatyki obejrzeli filmy, scenki edukacyjne oraz prezentacje dotyczące zagrożeń w sieci, prowadzili dyskusje, wysuwali wnioski.
W ramach konkursu klasowego uczniowie klas IV-VIII przygotowali gazetką ścienną w swoich klasach o tematyce bezpieczeństwa w Sieci.
Wyniki konkursu:
I miejsce: klasa IVb
II miejsce: klasa IVa
III miejsce: klasa Va
Gratulujemy!!!
Ilustracja do książki
Nasza biblioteka szkolna została w tym roku szkolnym doposażona w ramach NPRC w wiele książek, głównie nowości wydawniczych. Dzieci chętnie odwiedzają bibliotekę nie tylko po to, żeby miło spędzić w niej czas, ale także aby wypożyczyć i przeczytać książki, w dużej mierze te, które przyciągają uwagę szatą graficzną okładek. Wśród wielu pasjonatów książek są także takie osoby, które przychodzą do bibllioteki ze swoimi kolegami i koleżankami, aby zachęcić ich do czytania książek, bądących już bestsellerami.
Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie czytelniczym, którego głównym zadaniem było stworzenie ilustracji do książek zakupionych w ramach NPRC. Były to niezwykłe prace, ponieważ głównie wykorzystano technikę 3D.
A oto zwycięzcy:
I miejsce: Natalia Gilarska (kl. 2b) i Dominika Zakrzewska (kl. 2b),
II miejsce: Daria Półchłopek (kl. 3b) i Martyna Skalska (kl. 2b),
III miejsce: Pola Guzek (kl. 2a), Nikola Guzek (kl. 2a), Anna Kielar (kl. 2a), Julia Korfanty (kl. 2a), Nina Stefanik (kl. 4b),
wyróżnieni: Tymoteusz Wójcik (kl. 1a), Igor Bałuka (kl. 4a).
Wyróżniona została także Katarzyna Ginter (kl. 5a), która dzięki swojemu nowatorskiemu podejściu do przedstawienia ilustracji zachęciła innych do tworzenia podobnych prac.
Wszystkim gratulujemy.
Mistrz Ortografii
W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego został przeprowadzony w naszej szkole konkurs ortograficzny, który miał na celu wyłonić mistrza ortografii w dwóch kategoriach wiekowych: kl. IV-VI i VII-VIII. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.
Mistrzami ortografii zostali:
w kategorii kl. IV-VI: Jagoda Sysak,
w kategorii kl. VII-VIII: Tymoteusz Rospond.
Tuż za nimi znaleźli się:
wśród młodszych na II miejscu: Amelia Barć, na III miejscu: Katarzyna Ginter i Alicja Zajdel,
wśród starszych na II miejscu: Dawid Wajda, na III miejscu: Eliza Mularz.
Wszystkim gratulujemy.
Klasa 5a w Teatrze Maska
20 lutego 2024 r. klasa 5a pojechała do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl pt. „Alicja w krainie czarów”. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem znakomitej gry aktorskiej, stylowej scenografii, muzyki i efektów specjalnych. To dzięki nim mogli wraz z Alicją odbyć niezapomnianą podróż w cudowny świat baśni. Wspólny pobyt z Alicją w zwariowanej krainie czarów minął bardzo szybko.
Po wizycie w teatrze uczniowie udali się do Papugarni w Galerii Rzeszów. Dzieci spotkały się oko w oko z egzotycznymi, wielobarwnymi ptakami, które mogły potrzymać na ręce, pogłaskać i nakarmić. To były niezapomniane wrażenia, dla niektórych z lekkim dreszczykiem… Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć.
3
Świetlicowi mistrzowie
- 3
Nasza świetlica może pochwalić się niezwykłymi talentami.
Wojtek jest mistrzem układania kostek Rubika; z upodobaniem rozwija swoją pasję, układając coraz to nowe wersje logicznych kostek. Niestraszne mu łamigłówki i układanki, wymagające niezwykłej sprawności w ich rozwiązywaniu.
Paweł jest niezrównanym mistrzem sztuki origami. Pod jego palcami papier przemienia się w niezwykłe figury; począwszy od mniej skomplikowanych do wymagających niezwykłej precyzji i skupienia. Jego prace budzą podziw nie tylko wśród kolegów i koleżanek, ale także osób starszych.
Natalia jest niekwestionowaną mistrzynią w wykonywaniu mydełek, które są małymi cudeńkami, przyciągającymi wzrok kunsztem wykonania. Na uwagę zasługuje także ich subtelny zapach, który cieszy osoby obdarowywane przez Natalkę tymi małymi dziełami sztuki.
Hubert jest artystą, który w swoich pracach potrafi wykorzystać różnorodne materiały, m.in. takie jak drewno i tektura. Potrafi godzinami spędzać czas na tworzeniu małych arcydzieł, które cieszą oko mistrzowskim wykonaniem. Hubert potrafi także zrobić coś, co jest nie tylko ładne, ale także służy innym, a mianowicie karmnik dla ptaków.
Spotkanie z pisarzem Wojciechem Wajdą
26 stycznia w naszej szkole miało miejsce spotkanie z panem Wojciechem Wajdą, autorem pochodzącym z Krosna, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na co dzień pan Wajda zajmuje się nauczaniem języka polskiego w szkole podstawowej. W wolnym czasie podróżuje po górach i angażuje się w wolontariat. Jest autorem książek: „Niezwykła przygoda Żumy i jej balonowej gumy”, „Dyktanda z humorem do klas 7-8”,„Dyktanda z przysłowiami do klas 7-8”.
Debiutancka książka pana Wojciecha Wajdy cieszy się uznaniem czytelników. W recenzji pani Katarzyny Kubiak czytamy: "Przez te wszystkie lata przez moje ręce przewinęły się setki książek dla dzieci i młodzieży, jednak dość rzadko natrafiałam na takie, które nie tylko okazywały się cenną lekturą dla młodszych przedstawicieli naszego społeczeństwa, ale przede wszystkim przyciągały uwagę i zaciekawiały niebanalną fabułą. Dlaczego o tym mówię? Książka Wojciecha Wajdy (...) jest dla mnie właśnie jedną z takich wyjątkowych publikacji – rarytasów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Nie spodziewałam się, że powieść z gatunku fantasy wciągnie mnie na tyle, bym nie mogła się od niej oderwać, czekając z niecierpliwością na dalszy rozwój wydarzeń. Cóż, cuda się zdarzają – zwłaszcza w tym literackim, nieprzewidywalnym świecie".
Pan Wajda w czasie spotkania on-line wykazał się niezwykłą otwartością. Na wstępie przybliżył zebranym fabułę książki "Niezwykła przygoda Żumy i jej balonowej gumy". Dzieci mogły śledzić pokaz slajdów w barwny sposób przedstawiający początki związane z napisaniem tej ciekawej historii. Dzięki połączeniu obrazu i słowa pisarz wprowadził nauczycieli i ich wychowanków do świata wykreowanego na kartach swojej powieści. Następnie dzieci mogły zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą m.in. procesu tworzenia czy też zainteresowań pana Wajdy. Okazało się, że nasz gość jest miłośnikiem kotów i gór, lubi także czytać książki. Nie obyło się bez pytań miłośników gier komputerowych i pasjonatów sportu, którzy chcieli poznać zdanie pana Wajdy na powyższe tematy.
Dzieci, które nie znają "Niezwykłej przygody Żumy i jej balonowej gumy", będą miały możliwość jej wypożyczenia, ponieważ znajduje się ona w naszej bibliotece szkolnej. Na pewno spotkanie z autorem książki stało się bodźcem do przemyśleń na temat procesu tworzenia, a także przybliżyło sylwetkę naszego krajana. Czekamy na kolejne spotkanie, kiedy to pan Wojciech Wajda odwiedzi rodzinne strony.
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
W poniedziałek 22 stycznia w naszej szkole odbył się kiermasz zdrowych przekąsek. Organizowany był on przez Szkolne Koło Wolontariatu przy ogromnej pomocy rodziców. Cały dochód ze sprzedaży zasilił puszkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ogromne podziękowania kierujemy do rodziców oraz do tych wszystkich, którzy zakupili przygotowane pyszności i tym samym sprawili, że na koniec dnia puszka była naprawdę ciężka!
6
Jasełka połączone z Dniem Babci i Dziadka
- 3
18 stycznia 2024 r.w Kościele parafialnym odbyły się jaselka w wykonaniu uczniów klasy III A. Dedykowane one były rodzicom dzieci tej klasy, ich babciom i dziadziom z okazji Ich święta oraz wszystkim chętnym osobom z parafii i osiedla. Aktorzy z przejęciem odgrywali swoje role. Wszyscy zaproszeni z uwagą oglądali przedstawienie.Widoczna była radość zebranych oraz duże wzruszenie.
Szkolny Konkurs Kolęd "Dzieciaki kolędują"
Po przerwie świątecznej 04.01.2024 r w naszej szkole odbył się coroczny Szkolny Konkurs Kolęd Dzieciaki kolędują. Do rywalizacji zgłosiło się 38 uczestników z klas I - VII, którzy zaprezentowali piękne polskie kolędy i pastorałki w dwóch kategoriach wiekowych solo, w duetach a także w tercecie. W czasie obrad, jury konkursu miało wiele dylematów. By wyłonić laureatów kierowało się takimi kryteriami jak: dobór repertuaru, walory głosowe, poczucie rytmu, własna interpretacja utworu, a także ogólny wyraz artystyczny. Kilkoro dzieci zaśpiewało utwór z własnym akompaniamentem. Instrumenty, które mogliśmy usłyszeć to flet sopranowy, gitara elektryczna i keyboard.
Jesteśmy bardzo dumni z wszystkich uczestników konkursu i wdzięczni rodzicom, że pomogli swoim dzieciom tak pięknie przygotować się do tegorocznego konkursu kolęd.
Dziękujemy również Radzie Rodziców za finansowe wsparcie organizacji konkursu. Dzieci otrzymały dyplomy uczestnictwa, za wyróżnienie w konkursie oraz nagrody i dyplomy za zajęcie I, II i III miejsca.
Mamy nadzieję, że statuetki o charakterze zimowo-świątecznym będą pamiątką i wzruszającym wspomnieniem tegorocznego wydarzenia artystycznego, które miało miejsce w naszej szkole.
Oto wyniki konkursu:
I kategoria wiekowa
-
wyróżnienie: Natalia Guzek, Elżbieta Krawczyk, Nikodem Pachana, Franciszek Kłosowicz
-
I miejsce ex aequo Zuzanna Musiał i Tymon Sysak
-
II miejsce Dominika Zakrzewska
-
III miejsce Paula Guzek
-
W kategorii duetów:
-
I miejsce Karolina Krygowska i Weronika Sanocka
-
II miejsce Patrycja Przewoźnik i Hanna Goleń
-
III miejsce Zofia Warchoł i Lena Smyka
II kategoria wiekowa
-
wyróżnienie: Wojciech Zajdel i Maciej Krawczyk
-
I miejsce Adam Włodyka
-
II miejsce Wiktoria Kosiorowska
-
III miejsce Milena Kubit
-
W kategorii duetów przyznano tylko jedno miejsce: Eliza Mularz i Kamila Jucha
21-
Szkolny konkurs "Kartka Świąteczna".
W dniu 22.12. 2023r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Kartka świąteczna”. Uczestniczyli w nim uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz V-VIII.
Nagrodzeni uczniowie klasy I-IV
I miejsce Elżbieta Krawczyk
II miejsce Zuzanna Musiał
III miejsce Hubert Lipa
wyróżnienie: Jagoda Rozenbeiger
wyróżnienie: Weronika Sanocka
wyróżnienie: Szymon Watychowicz
Nagrodzeni uczniowie klasy V-VIII
I miejsce Julia Musiał
II miejsce Emilia Dziedzic
III miejsce Maciej Krawczyk
Wszystkie świąteczne kartki można było podziwiać na wystawie prac.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a nagrodzonym gratulujemy.
Jasełka
22 grudnia 2023 r. tuż przed świąteczną przerwą w nauce odbyły się w naszej szkole jasełka w wykonaniu uczniów klasy III A. W odpowiedni nastrój do tego spektaklu wprowadzili uczniowie klasy III B swoim świątecznym układem muzycznym. Przedstawienie o Bożym Narodzeniu uświetnione zostało śpiewem kolęd przez dzieci i grą tych utworów przez Zuzię Musiał i Piotrusia Zawadę. Wszyscy aktorzy z klasy III A z przejęciem i pasją odgrywali swoje role.
5
Wigilia w klasie III A
21 grudnia 2023 r. w klasie III A odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne z udziałem Pana Dyrektora i kilku zaproszonych mam. Było czytanie fragmentu z Pisma Świętego, dzielenie się opłatkiem, składanie serdecznych życzeń oraz spożywanie wigilijnych potraw. Wspólnie śpiewano też kolędy oraz słuchano tych utworów granych przez Zuzię Musiał i Piotrusia Zawadę.
Wigilia była ważnym klasowym wydarzeniem.
Booktalking, czyli gawęda o książce
- 4
19.12.2023 r. odbył się konkurs "Booktalking, czyli gawęda o książce". Uczniowie wśród wielu nowości wydawniczych zakupionych do naszej biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wybrali te książki, które chcieli zareklamować i zachęcić innych do ich przeczytania. Wzięli oni udział w konkursie w dwóch grupach wiekowych, prezentując przeczytane książki. Wybrali z treści to, co dla nich najbardziej pasjonujące, np. przedstawiali wybranego bohatera lub okoliczności, w których się znalazł. Dzielili się swoimi wrażeniami, mówili, dlaczego utwór im się podobał, co sprawiło, że sięgnęli po tę właśnie książkę.
Jury, w składzie: pani Dorota Rec i pani Barbara Stanek, wyłoniło następujących mistrzów booktalkingu:
klasy I-III
- Kacper Ożga (I miejsce)
- Blanka Bugiel (II miejsce)
klasy IV-VI
- Katarzyna Ginter (I miejsce)
- Lena Krystofiak i Julia Markowicz (II miejsce)
Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy kolejnych odkryć czytelniczych, a uczniów, zarówno tych młodszych, jak i tych starszych, zapraszamy do biblioteki; czaka na was bardzo dużo nowości wydawniczych.
Pasowanie na czytelnika
- 1
18.12.2023 r. w naszej szkole miało miejsce pasowanie na czytelnika. Nasi najmłodsi uczniowie zostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników biblioteki. Są wśród nich tacy, którzy już płynnie czytają, niektórzy zaś stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu.
Elegancko ubrani pierwszoklasiści wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami mieli możliwość obejrzenia i wysłuchania scenek z bohaterami dziecięcych utworów. W tychże bohaterów wcielili się uczniowie z klasy 5a, którzy przygotowywali się do swoich ról pod bacznym okiem pani Bernadety Dziadosz.
Po udanym występie uczniowie złożyli przyrzeczenie, obiecując kochać książki, dbać o nie i traktować z powagą obowiązki czytelnika. Następnie nadszedł czas na rozdanie dyplomów, książeczek i małych słodkich upominków.
Pierwszoklasiści otrzymali także książeczkę Pierwsze abecadło i broszurę Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem. Ta specjalna wyprawka czytelnicza przygotowana została przez Instytut Książki, który prowadzi w ten sposób kolejną edycję kampanii "Mała książka – wielki człowiek". Jest to ogólnopolski projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci.
Najmłodsi czytelnicy biblioteki szkolnej mają nieograniczone możliwości wchodzenia do niezwykłych krain bohaterów literackich, gdzie czekają na nich przygody pełne wrażeń i niespodzianek. Zachęcamy zatem do częstych odwiedzin w bibliotece szkolnej.
Wycieczka do dworu w Kopytowej
12 grudnia uczniowie klas trzecich byli na wycieczce w dworze w Kopytowej. Dzieci zwiedziły muzeum i wysłuchały ciekawych opowieści o znajdujących się tam eksponatach. Wzięły też udzial w warsztatach pieczenia pierniczków. Efektem zajęć były własnoręcznie wykonane i ozdobione pierniczki , zabrane przez uczniów do domu.
1
Mikołaj w klasie III A
5 grudnia uczniów klasy III A odwiedził Św.Mikołaj.Dzieci niecierpliwie oczekiwały jego przybycia już od samego rana. Kiedy pojawił się ...była ogromna radość ze spotkania i z otrzymanych prezentów.
Mikołaj w darze otrzymał piękną, kolorową laurkę.
2
Konkurs pięknego czytania
Usłyszeć to, co w słowie wypowiedziane
13 grudnia 2023 r. odbył się konkurs pięknego czytania dla uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej nr 12 w Krośnie. Został on zorganizpowany przez panią bibliotekarkę Barbarę Stanek we współpracy z panią Dorotą Rec pracującą w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Filia nr 7 w Turaszówce.
Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa oraz prezentację umiejętności pięknego czytania.
W rywalizacji czytelniczej wzięło udział 18 dzieci; po trzech reprezentatntów z każdej klasy. Uczniowie czytali teksty z książeczek z serii "Czytam sobie" zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jury, oceniając płynność czytania, dykcję, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny, wyłoniło laureatów z każdej grupy wiekowej:
klasy I: Ksawery Watychowicz
klasy II: Jan Brzozowski
klasy III: Zuzanna Musiał
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Gratulujemy laureatom.
Archiwum Aktualności
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Wszystkie