29 kwietnia trzech uczniów klasy I A wzięło udział w powiatowym Konkursie Rozmaitości w SOSW w Krośnie.Dzieci pięknie zaprezentowały przygotowane przez siebie wiersze Jana Brzechwy.Lilianna Pelczar recytowała tekst "Mucha", Julia Caban wiersz "Pomidor" a Antoni Śliwiński "Kaczkę dziwaczkę".Uczniowie uzyskali pierwsze miejsca i otrzymali dyplomy oraz ciekawe nagrody - poduszki w kształcie serca, słodycze i bilety wejścia do Centrum Dziedzictwa Szkła.
Aktualności
Konkurs Rozmaitości
- 3
Wycieczka do Dukli
- 1
28 kwietnia uczniowie klasy I A byli na wycieczce w Zespole Parków Krajobrazowych w Dukli.
Dzieci wzięły udział w warsztatach, na których wykonały różne zwierzątka z masy solnej.Później malowały je według własnych pomysłów kolorowymi farbami.
Obejrzały wystawę z przyrodniczymi eksponatami.
Obejrzały też film dotyczący segregacji śmieci .A bawiąc się "kołem fortuny" miały możliwość udzielania odpowiedzi na pytania zadawane przez prowadzącego zajęcia w tym miejscu.
Wycieczka zakończyła się wyjściem na lody na rynku w Dukli.
Święto Konstytucji 3 Maja
- 10
W naszej szkole uczciliśmy 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W programie artystycznym przygotowanym przez p. Bernadetę Dziadosz i p. Iwonę Pelczar wystąpili uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali swoje uzdolnienia aktorskie, recytatorskie, muzyczne i taneczne. Widowisko było różnorodne. Na korytarzu I piętra rozbrzmiewały pieśni patriotyczne oraz deklamowano wiersze poświęcone temu ważnemu dla naszej ojczyzny wydarzeniu. Akademię wzbogacały elementy multimedialne. Program artystyczny zakończył się uroczystym tańcem poloneza w wykonaniu najmłodszych uczniów.
Ze śląszczyzną za pan brat
Śląsk jest jednym z regionów Polski. Gwara śląska, zwana również śląszczyzną, to etnolekt, czyli dialekt języka polskiego, używany na Śląsku. Charakteryzuje się specyficznymi słowami, wymową, akcentem i gramatyką, które są odmienne od standardowego języka polskiego, choć rozumiane przez większą część Polaków. Gwara śląska wywodzi się z połączenia staropolskiego, niemieckiego, czeskiego i morawskiego. Zawiera wiele słów i zwrotów, które nie mają odpowiedników w języku polskim.
Dzieci uczęszczające do szkolnej świetlicy świetnie bawiły się, słuchając wyrazów z gwary śląskiej. A wszystko to za sprawą kolejnego zadania do wykonania w ramach projektu „Aktywna świetlica. Miejsce pełne pomysłów. Edycja I: Polska od A do Z”. Po wysłuchaniu i skrzętnym zapisaniu w formie słowniczka wybranych słów z gwary śląskiej uczniowie mieli zapamiętać jak najwięcej wyrazów, żeby wziąć udział w quizie ze znajomości tegoż słownictwa. Znajomością największej liczby gwaryzmów ze Śląska wykazały się Emma, Laura i Kornelia. Gratulujemy dziewczynkom.
Dbajmy o naszą planetę
- 3
25 kwietnia 2025 r. w ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się konkurs ekologiczny pt. „ Dbamy o naszą planetę”.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VIII, składał się on z dwóch kategorii. Pierwsza część polegała na wykonaniu w 2 - osobowej grupie pracy plastycznej w formacie A1 na temat ochrony planety. Prace zostały wykonane dowolną techniką. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością. W tej kategorii przyznano następujące miejsca:
I miejsce: klasa IV A
II miejsce: klasa V B
III miejsce: klasa V A
Druga część konkursu polegała na wykonaniu przez dwóch uczniów wybranych z klasy ekostroju - „Strój wyczarowany z odpadów”. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i wyobraźnią; były to stroje codzienne, był też strój chemika, Minionka, Roszpunki, a nawet astronauty. Dziewczyny „wyczarowały” z odpadów piękne suknie balowe. Stroje zaprojektowane zostały z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu, m.in.: folii, papieru, gazet, opakowań, rolek po papierze toaletowym, tektury, torebek foliowych i papierowych, butelek plastikowych oraz nakrętek.
W tej kategorii przyznano następujące miejsca:
I miejsce: klasa IV A
II miejsce: klasa VI B
III miejsce: klasa VII A
Uczniowie otrzymali dyplomy. Wszystkim uczestnikom dziękuję za zaangażowanie. Gratuluję kreatywności i talentu. Życzę sukcesów w kolejnych konkursach.
Nauczyciel geografii
Starsi z wizytą u młodszych
- 1
"Starsi uczniowie polecają książki młodszym" jest akcją czytelniczą w ramach tegorocznej edycji programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”, który przygotowała redakcja czasopisma "Biblioteka w Szkole". Uczniowie klas I-III mieli możliwość wysłuchania tzw. polecajek czytelniczych. 23 kwietnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, dziewczynki z klasy Vb przygotowały się do wyjścia przed młodszymi kolegami i koleżankami. Zachęcały do przeczytania książek z biblioteki szkolnej. Zaprezentowały teksty, które chętnie czytały, będąc w wieku ich słuchaczy. Na uwagę zasługuje fakt, że zaraz po odwiedzinach dziewczynek wielu uczniów z klas I-III odwiedziło bibliotekę szkolną, aby pożyczyć zareklamowane książki. Życzymy im niezwykłych przeżyć z bohaterami książek.
Światowy Dzień Książki
- 24 kwietnia uczniowie klasy I A po raz kolejny odwiedzili Bibliotekę Publiczną , gdzie odbyła się lekcja dotycząca Światowego Dnia Książki.Dzieci wysłuchały informacji przekazanych przez Panią bibliotekarkę na temat zwyczajów na świecie związanych z tym dniem.Zapoznały się z legendą o św. Jerzym, który jest patronem tego dnia.Z uwagą wysłuchały opowiadania "Najwyższa na świecie wieża z książek" czytanego przez Panią w bibliotece.Zapoznały się też z drogą powstawania książki.Na koniec zajęć,celem sprawdzenia wiadomości, samodzielnie wykonywały polecone zadania.
Śniadanie wielkanocne
- 1
16 kwietnia w klasie I A odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne.Uczniowie przyszli do szkoły odświętnie ubrani. Ich rodzice zatroszczyli się o świąteczne potrawy.Wszystkie dzieci wspólnie z wychowawcą przygotowały i udekorowały stół .Następnie w miłej atmosferze spożywano śniadanie.Było to dla wszystkich ważne i ciekawe doświadczenie.
Lekcja biblioteczna
3 kwietnia uczniowie klasy I A byli na kolejnej lekcji w Bibliotece Publicznej.
Zajęcia odbyły się w związku ze Światowym Dniem Zdrowia.
Dzieci wysłuchały informacji przekazanych przez Panią bibliotekarkę. Miały też możliwość wykazania się posiadaną już wiedzą na temat dbania o własne zdrowie i zapobiegania chorobom.
Zajęcia zakończone zostały konkursem wiedzy na ten temat.
Świetlicowy Konkurs Wielkanocny.
W dniu 14.04.2025r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu –„Wielkanocna Pisanka”. Pisanka to nie tylko ozdoba świątecznego stołu, ale także symbol odrodzenia, nadziei i …możliwości wykazania się nieograniczoną kreatywnością. W konkursie wzięły udział dzieci objęte opieką świetlicową w trzech kategoriach wiekowych. Oto jego wyniki:
Kategoria: klasy I
I miejsce
Dawid Ostrowski
Alina Moskal
II miejsce
Wiktoria Sciepura
Milena Such
III miejsce
Liliana Jagiełło
Wiktor Robótka
Wyróżnienie: Bartosz Guzik
Kategoria: klasy II
I miejsce
Kornelia Krygowska
II miejsce
Milena Styś
III miejsce
Weronika Sanocka
Wyróżnienie: Emma Kubit
Kategoria: klasy III
I miejsce
Dominika Zakrzewska
II miejsce
Anna Kielar
Szymon Bury
III miejsce
Pola Guzek
Wyróżnienie: Elżbieta Krawczyk
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie.
Z książką u najmłodszych
- 1
2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Ten dzień pokazuje nam, jak ważne w życiu dzieci są książki. Od najmłodszych lat dzieci mają możliwość rozwijania swojej wyobraźni między innymi dzięki bogatej literaturze dziecięcej. Pamiętajmy o tym, że należy promować czytelnictwo wśród najmłodszych. Czytajmy dzieciom chociażby dlatego, żeby wzbudzić w nich ciekawość świata. Przypomnieniem, jak ważną rolę odgrywa książka w życiu bardzo młodego człowieka, są akcje czytelnicze organizowane w Dniu Książki dla Dzieci. Uczniowie z naszej szkoły brali udział w takiej akcji. Odwiedzili oni dzieci z sąsiadującego przedszkola i korzystając z zasobów biblioteki szkolnej, zachęcili ich do niezwykłej podróży z bohaterami książek skierowanych właśnie do nich.
CIEKAWA LEKCJA Z GEOGRAFII – ZANZIBAR
- 12
CIEKAWA LEKCJA Z GEOGRAFII –ZANZIBAR
1.04.2025 roku w naszej szkole w klasach Va i Vb została przeprowadzona lekcja na temat afrykańskich krajobrazów. Afryka jest kontynentem budzącym rozmaite skojarzenia. Dla jednych Czarny Ląd stanowi bogate źródło doznań kulturowych, natomiast dla innych jest celem wypraw i podróży. Lekcja ta była niezwykła, ponieważ została przeprowadzona przez jedną z uczennic naszej szkoły, Julię Szmyd. W 2020 roku Julka wraz ze swoimi rodzicami oraz starszym bratem miała możliwość odwiedzić jednen z krajów Afryki - Zanzibar. Uczennica w fascynujący sposób przybliżyła nam krajobraz sawann i wiecznie zielonych lasów równikowych. Pokazała bioróżnorodność gatunkową roślin i zwierząt. Opowiedziała o swoich przeżyciach i wrażeniach z pobytu w tym egzotycznym kraju. Podzieliła się z nami wieloma ciekawostkami, które zapamiętała jako mała dziewczynka. Pokaz uwieńczony został licznymi zdjęciami, na których można było zobczyć między innymi: baobaby, żyrafy jedzące liście akacji, Julkę karmiącą olbrzymie żółwie czy też tańce Masajów. Prezentacja zrobiła na nas wszystkich ogromne wrażenie. Nasza młoda podróżniczka przyniosła liczne rekwizyty; każdy z uczniów mógł zobczyć, a nawet przymierzyć “biżuterię” wykonaną własnoręcznie przez tamtejszą ludność z liści bambusa. Dziewczynki mogły również przymierzyć piękne kolorowe sukienki czy chusty. Dziękujemy Julii za możliwość przeżycia ciekawej przygody w Zanzibarze oraz życzymy kolejnych wyjazdów i niesamowitych wrażeń.
Członkowie koła teatralnego w przedszkolu
- 7
25 marca członkowie koła teatralnego, wraz z opiekunem – p. Bernadetą Dziadosz, odwiedzili przyszłych pierwszoklasistów. Przygotowali dla nich różnorodne gry i zabawy – sprawnościowe, zręcznościowe, manualne itd. Dzieci bardzo chętnie angażowały się do tych działań, za co otrzymywały słodkie upominki. Dla wszystkich był to miło, radośnie i kreatywnie spędzony czas:)
Z czym kojarzy się nam Wawel?
- 14
Wawel jest miejscem znanym dzieciom z naszej świetlicy. Związana jest z nim chociażby legenda o smoku wawelskim, którą przypomnieliśmy sobie w czasie kolejnego spotkania nawiązującego do projektu „Aktywna świetlica. Miejsce pełne pomysłów. Edycja I: Polska od A do Z”. Uczniowie obejrzeli film przeznaczony dla dzieci o smoku wawelskim, a także zobaczyli, jakie znane postacie z dziejów związane były z Wawelem. Następnie obejrzeli film o tym, na czym polegało pasowanie na rycerza, po czym pomalowali kolorowankę przedstawiającą rycerza. Ciekawym zadaniem było dla dzieci wymyślenie swojego herbu na tarczy oraz przydomka. Na zakończenie uczniowie byli pasowani na rycerzy.
14
Piękno mazurskich jezior
Tym razem uczniowie z naszej świetlicy w ramach projektu „Aktywna świetlica. Miejsce pełne pomysłów. Edycja I: Polska od A do Z” zapoznali się z regionem Mazur. Po obejrzeniu filmu o jeziorach na Mazurach dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające te akweny. Ten czas spędzony na wspólnym zdobywaniu wiedzy, a następnie przedstawianiu swojej wizji jeziora był ciekawym doświadczeniem dla naszych dzieci.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2025 - etap miejski
W piątek (28.03) w remizie OSP Krosno-Turaszówka odbył się miejski etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” składający się z dwóch części - pisemnej i ustnej. W pierwszej z nich uczniowie rozwiązywali test z zakresu wiedzy pożarniczej. Po ocenie testów pisemnych do finałowego etapu, czyli odpowiedzi ustnej, zakwalifikowało się 2 uczniów z naszej szkoły: Mateusz Pankiewicz w kategorii klas I-IV oraz Aleksandra Jurczak w kategorii klas V-VIII.
W części ustnej w kategorii klas I-IV Mateusz Pankiewicz zajął II miejsce, a w kategorii klas V- VIII Aleksandra Jurczak zajęła III miejsce.
GRATULUJEMY!
Lekcja biblioteczna
20 marca uczniowie klasy I A byli na lekcji w Bibliotece Publicznej. Były to kolejne zajęcia w ramach realizowanego projektu "Uczeń odkrywca". Omawiany temat "Z przyrodą za pan brat" dotyczył pierwszego dnia wiosny i wszystkiego, co związane jest z nową, kolejną porą roku.
Dzieci najpierw wysłuchały opowiadania o wiośnie czytanego przez Panią bibliotekarkę, później opwieści o sposobach witania wiosny w innych krajach. Miały też okazję do wypowiedzi na ten temat.
Podsumowaniem lekcji było rozwiązywanie krzyżówek z hasłami o wiośnie. Uczniowie z dużym zapałem i zainteresowaniem pracowali w grupach.
Uczniowie klasy 5 A w firmie Scalewings
Pierwszego dnia wiosny (21 marca) uczniowie klasy 5 A pod opieką p. Bernadety Dziadosz i p. Barbary
Stanek udali się do firmy Scalewings w Krośnie produkującej ekskluzywne samoloty. Korzystając z
pięknej, słonecznej pogody, wszyscy udali się tam pieszo – na wiosenny spacer. W zakładzie pracy
dzieci obserwowały proces produkcji samolotów na poszczególnych etapach. Mogły również oglądać
wnętrze gotowej już maszyny. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści bardzo
sympatycznego pana przewodnika. Po zakończonej wizycie w firmie uczniowie z opiekunami udali się
do pobliskiej cukierni na smaczny słodki poczęstunek. Również pieszo, korzystając ze sprzyjającej
pogody, uczestnicy wycieczki wrócili do szkoły.
Goście w bibliotece szkolnej
Nasza biblioteka szkolna gościła przyszłorocznych pierwszoklasistów z sąsiadującego ze szkołą przedszkola. Dzieci przyszły pod opieką swojej wychowawczyni, pani Iwony Toczek. Dowiedziały się one o tym, w jaki sposób należy zachowywać się w bibliotece, a także o tym, że należy dbać o książki. Chętnie wypowiadały się na temat słuchania książek czytanych im przez rodziców. Następnie z zaangażowaniem przystąpiły do malowania zakładek przygotowanych przez panią bibliotekarkę, które na pewno będą ciekawą pamiątką przypominającą o wizycie w bibliotece. Na zakończenie wysłuchały bajki czytanej przez uczennice z klasy 5 a. W przyszłym roku szkolnym czekamy na nowych czytelników, którzy na pewno znajdą ciekawe książki w naszej bibliotece.
Z Bolesławca w świat
To kolejny ciekawy pomysł z projektu „Aktywna świetlica. Miejsce pełne pomysłów. Edycja I: Polska od A do Z”, w którym bierze udział nasza świetlica. Tym razem nasze dzieci obejrzały film dokumentalny o Zakładach Ceramicznych Bolesławiec i zapoznały się z ciekawostkami na temat tego niezwykłego miejsca. Następnie wykonały zdobienia bolesławieckie na dzbankach i talerzykach. Oryginalne wzory i charakterystyczna kolorystyka, typowe dla ceramiki z Bolesławca, spodobały się naszym młodym artystom. Zakłady Ceramiczne Bolesławiec to miejsce z tradycją, które warto popularyzować także wśród najmłodszych.
Archiwum Aktualności